Вітамін D, так само як і інші вітаміни, є важливим мікроелементом для нормального функціонування всього організму людини в цілому.

Цей «сонячний» компонент виробляється в нашому організмі при впливі сонячного світла, а його недолік обіцяє багато порушень у функціях систем органів. Дефіцит речовини є найпоширенішою в світі проблемою нестачі поживних компонентів для організму.

За статистикою, у 42-х відсотків американців спостерігається найбільш низький вміст вітаміну D в організмі, а це може призвести до багатьох відхиленнями і проблемами.

«Сонячний» мікроелемент виконує ключову функцію в зміцненні кісткового апарату і роботі імунної системи. Далі ми розглянемо більш детально його корисні властивості.


Поняття вітаміну D


Вітамін D відноситься до категорії жиророзчинних мікроелементів, його дія визначається в формі стероїдного гормону.

Людина може отримувати речовина в двох формах:

 • D2 або ергокальциферол - міститься в деяких сортах грибів;
 • D3 або холькальціферол - їм багата жирна риба, риб'ячий жир, яєчні жовтки.

Друга форма відрізняється більш мощьних властивостями по сравленінію з першої, завдяки чому рівень вітаміну D в кров'яному складі збільшується майже в два рази


Також генерація «сонячного» елемента відбувається через шкіру, коли на неї впливає ультрафіолетове світло від сонця. Надлишки речовини накопичуються в жировій тканині і далі використовуються організмом в різних процесах і біохімічних реакціях.

Кожна людська клітина має свій рецептор для сприйняття вітаміну D, який бере участь в роботі організму, зміцнює кістки, підвищує імунний захист і запобігає розвитку ракових захворювань.


Дефіцит вітаміну D - наскільки це серйозно


Брак в організмі даної речовини є однією з головних світових проблем. Найчастіше саме молоді жінки схильні до неї, а також новонароджені, люди похилого віку і темношкірі народності.

Як вже було сказано вище, в Сполучених Штатах у 42-х відсотків населення спостерігається нестача вітаміну в організмі, при цьому у чорношкірих цей показник становить 82 відсотки, а у жителів латиноамериканських країн - 70 відсотків.

Маючи можливість життя в країні, де цілий рік світить сонце, то навіть випадкове перебування під яскравими променями вже наситить організм в потреби вітаміну D.

У жителів крайніх північних чи крайніх південних країн щодо екваторіальній лінії кількість мікроелемента в організмі коливається в різних обсягах, залежно від сезону. Природно, що в зимовий період його зміст найменше. У такій ситуації підживлювати організм потрібно за допомогою продуктів харчування і спеціальних харчових добавок.

У дорослих людей нестача вітаміну D виражається в:

 • настанні симптомів м'язової слабкості;
 • різкому зниженні маси кісток;
 • збільшення ризиків переломів;
 • розвитку рахіту і затримок зростання у дітей;
 • провокуванні ракових захворювань, діабету першого типу, розсіяного склерозу, підвищення тиску, порушення функцій щитовидки.


Яка доза вітаміну D потрібна здоровій людині


Кількість вітаміну обумовлено великою кількістю чинників, зокрема кліматичними і атмосферними - це сезон року, сонячне випромінювання і його частота, крім того, вік, раса, тип одягу та інше.

Експерти американського Інституту медецини вважають, що в добу людина повинна отримувати 400-800 МЕ (10-20 мкг) цього вітаміну.


В рамках деяких наукових досліджень було встановлено, що щоденний прийом вітаміну D повинен бути в кілька разів вище, якщо ви не перебуваєте на сонячному світлі.

В інших випадках, коли вчені досліджували різні біохімічні процеси, було виявлено, що для підтримки високого рівня «сонячного» компонента в крові необхідно споживання в дозі 1120-1680 МО на добу. Окремим людям з проведеного дослідження було потрібно споживання до 5000 МО, щоб досягти нормальних показників вітаміну в крові.

Люди із зайвими вагою або на стадії ожиріння потребують більшої кількості мікроелемента, ніж середньостатистична людина.

Посилаючись на експерименти вище, можна резюмувати, що споживання 1000-4000 МО, або 25-100 мкг, вітаміну D дозволяє підтримувати потрібний рівень речовини в крові. При цьому 4000 МО є безпечним граничним значенням від фахівців Інституту медицини, тому не варто його перевищувати.

Скільки вітаміну D має бути в крові


Зміст «сонячного» вітаміну в крові визначається через вимір 25 (OH) D в кров'яному складі - це форма накопичення речовини в нашому організмі.

Експерти Інституту медицини і Північного ради з харчування дають такі рекомендації:

 • хороший рівень - 25 (ОН) D більше 20 нг / мл (50 нмоль / л);
 • недостатній рівень - 25 (OH) D менше 20 нг / мл (50 нмоль / л);
 • дефіцит - 25 (ОН) D менше 12 нг / мл (25 нмоль / л)

За статистикою вище зазначених установ, рівні в крові більше 20 нг / мл відповідають потребам 97,5 відсотків населення планети в отриманні вітаміну D.

При цьому було встановлено, що більш високі значення ніяк не впливали на здоров'я людини, тобто додаткової користі не несли.

Фахівці ендокринної суспільства вважають, що необхідно підвищувати рівень вітаміну в крові до значення 30 нг / мл (75 нмоль / л).

Яким чином можна отримати вітамін D


«Сонячний» вітамін можна отримати за рахунок впливу сонячних променів на шкіру людини, а також шляхом споживання продуктів з високим вмістом даного мікроелемента або спеціалізованих добавок. Важливо відзначити, що вживання продуктів володіє найнижчою ефективністю, так як лише деякі з них містять у своєму складі вітамін D. До числа таких продуктів відносяться:

 • жирна риба;
 • печінку риби;
 • риб'ячий жир;
 • яєчні жовтки;
 • злакові рослини;
 • молоко;
 • добавки з вітаміном D.

Останні два продукти з вмістом «сонячного» мікроелемента можна зустріти лише в деяких країнах. Однак найпоширенішим і безпечним його джерелом є харчові добавки, здатні повністю задовольнити потребу організму в цьому елементі.


Чи достатньо сонячного випромінювання для отримання норми вітаміну D


Перебування на сонці в літній період є одним з кращих способів насичення організму «сонячним» мікроелементом. Але варто враховувати, що кількість виробленого шкірою речовини може бути різним у залежності від типу покриву. Так, у темношкірих людей та осіб похилого віку проводиться істотно менше цієї речовини.

На вироблення вітаміну D також впливає географічне положення і пору року. Так, в країнах, розташованих далеко від екватора, в зимовий період сонячне світло є недостатньо інтенсивним для відтворення організмом «сонячного» вітаміну.

Існує кілька факторів, які необхідно знати про вироблення вітаміну D організмом людини під впливом сонячних променів:

 • вітамін D не виробляється в зимовий період в 70-ти країнах світу, розташованих ближче до півночі вище 35-ти градусів північної широти;
 • в Норвегії вироблення «сонячного» вітаміну неможлива в період з жовтня по березень;
 • вироблення «сонячного» мікроелемента залежить від одягу, типу шкіри, забруднення повітря, наявності сонцезахисного крему на шкірі, генетики та ваги;
 • для насичення організму вітаміном D людям зі світлою шкірою досить 5-30 хвилин перебування на сонці в літній період з 10-ти до 15-ї години дня, особам з темним типом шкіри необхідно більше часу.

Вченими було проведено дослідження, в результаті якого вдалося встановити, що тривале перебування на сонці в літній період дозволяє забезпечити нормальний рівень вітаміну в організмі людини протягом усього зимового періоду.

При цьому людям, які проживають в країнах, розташованих далеко від екватора, рекомендується вживати в їжу продукти, збагачені вітаміном D, і відповідні добавки.


Що потрібно знати про надлишок "сонячного" вітаміну


Факти передозування даними мікроелементом зустрічаються вкрай рідко. У більшості випадків надлишок вітаміну пов'язаний з підвищеним обсягом фосфатів і кальцію в крові або зі зниженням рівня гормону околощітовідной залози. Рідше зустрічаються випадки, коли люди вживали надмірну кількість добавок з вмістом вітаміну D - від 50-ти тисяч до 1-го мільйона ME в добу протягом декількох місяців.

Денною нормою цього елемента є 4000 ME або 100 мкг спеціалізованої добавки. Однак підвищення дози до 10-ти тисяч ME вважається нешкідливим для абсолютно здорових осіб.

Відповідно до результатів проведеного дослідження, в якому брали участь 17 тисяч осіб, вживання 20-ти тисяч ME в день не зробило негативно впливу на організм. Більш того, рівень «сонячного» елемента при такій дозі споживання виявився нижче максимально допустимого значення в 2 рази.

Важливо відзначити, що неможливо отримати надлишок вітаміну D при засмагу. Проте надмірно тривале перебування під впливом сонячних променів є абсолютно непотрібним.


висновок


«Сонячний» мікроелемент має величезне значення для здоров'я людини. Він потрібен для зміцнення кісток і ряду життєво важливих процесів. Дефіцит цього елемента може спричинити за собою серйозні негативні наслідки. Тому підтримка його балансу дуже важливо для людини. Однак перед тим, як почати вживати харчові добавки вітаміну D, слід врахувати наступні фактори:

у осіб, які проживають поблизу екватора, немає необхідності в додатковому вживанні добавок;

при відсутності доступу до сонячного світла для заповнення норми «сонячного» вітаміну досить споживання від 25-ти до 100 мкг відповідних добавок на добу;

єдиним способом перевірки кількості вітаміну D є аналіз крові;

найбільшу користь прийом добавок приносить в кінці дня.

Відновлення норми вітаміну D - досить простий і недорогий процес, який здатний принести величезну користь для організму.

Links to the science

1. Teenage girls and elderly women living in northern Europe have low winter vitamin D status

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15714215

2. Vitamin D status and its determinants in adolescents from the Northern Ireland Young Hearts 2000 cohort

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18197989