Бажання
Додайте товари до списку бажань
0

Зір і здоров'я очей

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше за назвою

Вітаміни та продукти для зору: які вони бувають, як їх вибрати та як приймати

 

Людські очі є складним за структурою та функціонуванням органами, при цьому для підтримки їх здоров'я дуже важливо отримувати необхідні вітаміни для очей. Це дозволяє насичувати зорову систему поживними речовинами та нутрієнтами, щоб підвищити гостроту зору та забезпечити гарне здоров'я на довгі роки.

Різні очні захворювання у вигляді діабетичної ретинопатії, вікової дегенерації жовтої плями, глаукоми та катаракти можуть згубно позначитися у майбутньому на стані зорового апарату.

Незважаючи на те, що здоров'я очей залежить від багатьох факторів, у тому числі і режиму харчування, важливо подбати про те, що організм отримував необхідні вітаміни для очей, що покращують зір. Далі розглянемо найважливіші поживні речовини, без яких неможливо обійтися.

Вітамін А

Це вітамін для зору, який по праву вважається найважливішим і дієвим. Він підтримує чистоту рогівки, яка виступає у ролі зовнішньої очної оболонки. Входить до складу родопсину - білкового з'єднання, яке міститься в оці, таким чином створює можливість бачити в умовах низького освітлення.

У людей рідко зустрічається дефіцит вітаміну А, при цьому якщо він діагностований, необхідно вжити термінових заходів, інакше підвищується ризик розвитку ксерофтальмії.

Ксерофтальмія – це прогресуюча патологія ока, початковій стадії якої виступає куряча сліпота. Коли в організмі все ще спостерігається дефіцит вітаміну А, це загрожує висиханням слізних проток і подальшим осушенням всього ока, внаслідок чого рогівка розм'якшуватиметься, а далі людина повністю засліпне.

Достатнє отримання вітаміну А сприятливе поліпшення зору і захищає систему багатьох небезпечних захворювань. В рамках деяких досліджень вдалося встановити, що при дотриманні дієти, збагаченої даним нутрієнтом, скорочується ризик розвитку катаракти та вікової дегенерації жовтої плями.

Щоб оздоровити організм і не допустити нестачу живильного мікроелемента, рекомендується включати до раціону натуральні продукти, збагачені вітаміном А, а не переходити на добавки. Наприклад, корисно вживати солодку картоплю, листові зелені овочі, болгарський перець та гарбуз.

Вітамін Е

Часто захворювання зорової системи або виявлення порушень у роботі очей обумовлені окислювальними процесами, коли в організмі активно діють вільні радикали. Вітамін Е є натуральним та потужним антиоксидантом, який протидіє посиленню окисних реакцій та захищає організм від впливу згубних речовин, тим самим нормалізує біохімічний баланс.

Даний вітамін для зору захищає очні клітини і загальний оздоровлюючий ефект на організм. В рамках 7-річного дослідження, в якому брали участь 3640 осіб з віковою дегенерацією жовтої плями, вдалося з'ясувати, що при щоденному прийомі 400 МО вітаміну Е та інших важливих нутрієнтів у комбінації з натуральною добавкою AREDS вдалося скоротити ризик прогресування патології до пізньої стадії відсотків.

Також проводилися експерименти, в яких з'ясувалося, що дієта з високим вмістом токоферолу є профілактичним засобом проти катаракти та несприятливих вікових змін. Але отриманих висновків недостатньо, щоб дати об'єктивні рекомендації, тому продовжуються спостереження та дослідження.

Щоб подбати про здоров'я свого організму та захистити очі від ризиків розвитку різних захворювань, рекомендується дотримуватися дієти з продуктами, збагаченими вітаміном Е. Наприклад, важливо вживати в рамках раціону горіхи, авокадо, рослинні олії, насіння, овочі та лосось.

Вітамін С

Аналогічно токоферолу, вітамін С (аскорбінова кислота) теж відноситься до категорії потужних антиоксидантів, що зумовлює його захисні властивості для очей. Він не дає вільним радикалам згубно впливати на зорову систему.

Комплексний склад вітаміну С та інших поживних речовин у вигляді харчової добавки AREDS сприятливо впливає на стан людей з віковою дегенерацією жовтої плями. За даними дослідження, що щодня приймати AREDS, скорочується ризик прогресу захворювання на 25 відсотків.

Важлива функція багатьох вітамінів для очей, а саме вітаміну С для людського організму – це вироблення колагену, який виступає основним білком в очній структурі, формує рогівку та склер. Дані обсерваційних досліджень показали, що вживання поживного мікроелемента запобігає ризику розвитку катаракти, яка провокує помутніння ока і згубно впливає на зорові процеси. Так, при регулярному отриманні 490 мг вітаміну у людей було знижено ризик патології на 75 відсотків.

Також проводилося дослідження, де вдалося з'ясувати позитивний вплив вітамінних добавок на боротьбу з катарактою – зниження ризику на 45 відсотків.

У цитрусових та тропічних фруктах, а також у капусті, солодкому перці та броколі міститься велика кількість нутрієнта, тому важливо включати ці продукти до раціону, щоб покращувати стан здоров'я та оберігати систему зору.

Вітаміни B6, B9 та B12

Дослідниками було вивчено, як впливають вітаміни групи В на здоров'я зорового апарату, і серед найбільш значущих визначені такі нутрієнти як В6, В9 та В12.

Вітамінні комплекси цих поживних речовин допомагає скоротити вироблення білка гомоцистеїну, що провокує запальні реакції та посилює ризик розвитку вікової дегенерації жовтої плями. У ході клінічного випробування за участю групи жінок вдалося виявити, як прийом вітамінів В6, В9 та В12 обсягом 1000 мкг дозволило на 34 відсотки знизити ризик розвитку патології. Але поки що такого експерименту недостатньо, щоб скласти об'єктивні висновки та виявити точні переваги добавок. Рекомендується включати в раціон продукти, які насичені В-вітамінами для покращення зору.

Рибофлавін

Вітамін для зору В2, або рибофлавін, - це важливий вітамін для очей, що діє в ролі антиоксиданту і скорочує згубний вплив окисних процесів, піклується про здоров'я очей. Наразі вчені продовжують проводити дослідження щодо впливу рибофлавіну на зниження ризиків прояву катаракти, адже в умовах тривалої нестачі речовини підвищується загроза захворювання. У людей, які живуть з катарактою, часто спостерігається нестача речовини В2.

За даними дослідження, вдалося встановити, що при щоденному вживанні 1,6-2,2 мг рибофлавіну знижується ризик прояву катаракти на 31-51 відсоток.

Експерти зі сфери охорони здоров'я рекомендують приймати не менше 1,1-1,3 мг вітаміну В2, крім того, за допомогою продуктів харчування, збагачених нутрієнтами, можна швидко дотримуватись добової норми. В2 міститься в молоці, вівсі, йогурті, яловичині та злаках.

Ніацин

Головне завдання вітаміну В3, або ніацину, полягає в тому, щоб забезпечувати перетворення споживаної їжі на енергію. Має певні властивості антиоксиданту.

Недавні експерименти змогли показати, як ніацин позитивно впливає на боротьбу з глаукомою – патологією, яка вражає нерви очей. В рамках обсерваційного дослідження за участю дорослих корейців було встановлено, що низький рівень вітаміну В3 впливає на високий ризик розвитку глаукоми.

На тваринах проводилися дослідження і вдалося з'ясувати, що при високому дозуванні ніацину на добу вдається швидко запобігти глаукому.

При цьому необхідно проводити додаткові експерименти, щоб детально вивчити вплив нутрієнта на розвиток хвороби.

Всі харчові добавки повинні застосовуватися з надзвичайною обережністю. Якщо вживати 1,5-5 г живильного мікроелементу щодня, це порушує природні процеси, негативно відбивається на чіткості зору, провокує запальні процеси в рогівці та пошкодження жовтої плями. При цьому вчені не змогли виявити жодних побічних ефектів при постійному вживанні продуктів, що містять ніацин. Найбільше вітаміну В3 міститься в яловичині, грибах, бобових, птиці, рибі, арахісі.

Лютеїн та зеаксантин

Лютеїн та зеаксантин – це представники сімейства каротиноїдів, які характеризуються великою користю для організму. Вони присутні в структурі жовтої плями і сітківці очей, при цьому їх функції полягають у тому, щоб фільтрувати потенційно небезпечний синій колір і забезпечувати захист очей від пошкоджень.

В рамках проведених досліджень вивчався вплив мікроелементів: вони дозволяють запобігти розвитку катаракти та знижують прогрес вікової дегенерації жовтої плями.

Вітамін для зору лютеїн сприятливо впливає на організм людей, які мають катаракту, і це доведено рандомізованим дослідженням. Група піддослідних приймала протягом двох років по 15 мг лютеїну тричі на тиждень і це продемонструвало покращення зору у всіх учасників.

Немає точних та безпечних дозувань із застосування лютеїну та зеаксантину, при цьому вчені не використовували більше 20 мг речовин на добу та не довші 6-ти місяців.

При збалансованому харчуванні можна обійтися без харчових добавок. Достатньо включити до раціону фрукти, овочі, шпинат, капусту та інші продукти з високим вмістом каротиноїдів.

Омега-3 жирні кислоти.

Омега-3 жирні кислоти відносяться до групи поліненасичених жирів. У клітинних мембранах сітківки сконцентровано чимало DHA. Ці вітаміни для поліпшення зору характеризуються протизапальними властивостями, що дозволяє захистити орган зору від діабетичної ретинопатії.

В огляді 31 дослідження вдалося з'ясувати, що план харчування з великою кількістю жирної риби дозволяє захистити організм від зазначеної вище патології. Проте необхідне проведення ще низки додаткових досліджень, щоб зробити об'єктивні висновки.

Омега-3 сприятливо впливають на людей, у яких спостерігається синдром сухого ока, таким чином активізується робота слізних залоз. Якщо порушено функціонування каналів, це призводить до сухості ока та нечіткого зору, а також порушення внутрішньоочного тиску.

Для отримання достатньої кількості Омега-3 необхідно вживати лляне насіння, горіхи, сою, оливкову олію, жирну рибу.

Тіамін

Тіамін, він же вітамін В1, призначений для підтримки правильної роботи організму на клітинному рівні та відповідає за генерацію енергії через їжу. Є теорія, що допомагає знижувати ризик розвитку катаракти.

У ході спостережного дослідження, в якому брали участь 2900 людей з Австралії, вдалося з'ясувати, що за високого вмісту тіаміну в раціоні скорочується ризик розвитку катаракти на 40 відсотків. Таким чином, препарати вітамінних комплексів із вітамінів А, В1, В2 та В3 допомагають від цього очного захворювання.

Тіамін також призначається як допоміжний елемент для лікування діабетичної ретинопатії на ранній стадії. При вживанні 100 мг вітаміну В1 протягом доби допомагає зменшити обсяг альбуміну в сечі, який сигналізує про хворобу очей під час діабету другого типу.

З натуральних продуктів тіамін можна отримувати, вживаючи в їжу цільнозернові, рибу та м'ясо, а також хліб та макарони.

Висновок

Дослідження вчених показали реальні дані та висновки про те, як на здоров'я очей вітаміни впливають, і це дозволяє заявити про те, що певні нутрієнти уповільнюють або запобігають ризикам розвитку різних патологій зорової системи.

Якщо в раціоні не вистачає збагачених продуктів, найкраще вдатися до допомоги харчових добавок. При цьому краще наголосити на тому, щоб дотримуватися збалансованої дієти, яка включає овочі, фрукти, цільнозернові продукти, білок і корисні жири, таким чином, ви зможете покращити стан здоров'я комплексно і подбати про здоров'я очного апарату.

 


 

Вгору

Ми дбаємо про вашу конфіденційність

Цей веб-сайт використовує файли cookie для маркетингу та статистичних цілей, а також для безпечної та оптимальної роботи сайту. Ви можете змінити це в налаштуваннях вашого браузера. Натисніть кнопку «Погодитися», щоб дати згоду на використання файлів cookie. Детальніше можна ознайомитися на сторінці Угода користувача.