Піридоксин, який частіше зустрічається під назвою вітамін B6, є одним з 8-ми вітамінів групи B. Даний мікроелемент був вперше виявлений вченими в 1932-му році. Однак, незважаючи на це, він залишається не до кінця вивченим. Навіть сьогодні дослідники відкривають нові властивості цієї поживної речовини.

 

 

 

 

 

Раціон середньостатистичного людини включає достатній обсяг піридоксину для задоволення потреб організму. Але це не означає, що даний вітамін не слід використовувати у вигляді харчових добавок. Часто гострий його недолік пов'язаний з дефіцитом таких вітамінів як B12 і B9.

 

У більшості випадків причиною розвитку гострої нестачі вітаміну B6 є:

 • захворювання печінки;
 • порушення роботи нирок;
 • погіршення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • наявність аутоімунних захворювань;
 • шкідливі звички (алкоголізм, куріння);
 • вагітність;
 • наявність зайвого жиру.

 

Організм людини використовує піридоксин для виконання понад 150-ти процесів, які покращують засвоєння і переробку білків, жирів і вуглеводів. Крім цього, вітамін B6 бере участь в роботі імунної і нервової систем.

 

Порівняно недавно вчені з'ясували, що піридоксин має антиоксидантні властивості і може знижувати рівень запалень. Це означає, що даний мікроелемент може використовуватися для запобігання розвитку хронічних захворювань, раку і порушень роботи серцевого м'яза. Розглянемо основні ознаки дефіциту піридоксину.

 

 

 

 

 

 

 

Шкірні висипання

 

Гостра нестача вітаміну B6 є однією з головних причин утворення шкірного висипу під назвою себорейний дерматит, що супроводжується сильним свербінням. Найчастіше такі висипання вражають зону шиї, обличчя та грудей.
 

Головною причиною утворення висипу при дефіциті піридоксину є зниження здатності організму генерувати колаген, який є основним з'єднанням, необхідним для збереження здоров'я шкіри. У подібних випадках додавання в раціон вітаміну B6 може допомогти швидко позбутися від неприємних відчуттів і висипу. Однак варто враховувати, що в деяких випадках за рекомендаціями лікарів потрібно використовувати обсяги добавок, в кілька разів перевищують добову норму.

 

 

Розтріскування шкіри губ

 

Недолік піридоксину також може супроводжуватися таким захворюванням як хейлоз. Воно характеризується почервонінням і підвищеною набряком губ з трісканням шкіри в куточках рота. У деяких випадках тріщини можуть кровоточити і навіть гноїтися.
 

Цей симптом дефіциту вітаміну B6 супроводжується сильним дискомфортом. У подібних випадках виникають хворобливі відчуття при прийомі їжі і навіть розмові.
Вирішити відповідну проблему можна, додавши в раціон продукти з високим вмістом піридоксину. Однак варто враховувати, що хейлоз може бути спровокований також дефіцитом вітамінів B9 і B12, сухий або вітряною погодою і рядом інших факторів.

 

 

Погіршення стану мови

 

У людей з дефіцитом вітаміну B6 лікарі часто спостерігають погіршення стану мови. Недолік піридоксину призводить до набряклості, хворобливих відчуттів, почервоніння і запальним процесам. Цей стан серед лікарів відомо як глосит.
 

Відповідне порушення може викликати проблеми з пережовування їжі, ковтанням і розмовою. Дана проблема вирішується за рахунок використання добавок з високим вмістом вітаміну B6. При цьому важливо враховувати, що причиною розвитку глосита може бути гострий брак інших вітамінів групи B, таких як фолієва кислота і B12.

 

 

Зміна настрою

 

 

Дефіцит вітаміну B6 здатний негативно відбитися на настрої. Недолік даного живильного мікроелемента може підвищити рівень занепокоєння, дратівливості, а також привести до розвитку депресії. Це пов'язано з тим, що піридоксин бере участь в синтезі важливих нейротрансмітерів - серотоніну і ГАМК, які знижують почуття тривоги і запобігають розвитку психічних порушень.
 

Станом на сьогоднішній день, вчені провели безліч досліджень в області впливу вітаміну B6 на психоемоційний стан людей. Так, у 50-ти відсотків людей з аутизмом додавання в раціон піридоксину дозволило усунути поведінкові розлади. Більш того, частина експериментів продемонструвала, що регулярно використання від 50-ти до 80-ти міліграмів вітаміну B6 ефективно усуває деякі симптоми ПМС, такі як дратівливість і часта зміна настрою.

 

 

Ослаблення імунітету

 

Якісна робота імунної системи є запорукою здоров'я. Вона дозволяє запобігти розвитку ряду захворювань, включаючи рак. Недолік поживних речовин, в тому числі і вітаміну B6, може привести до ослаблення імунітету.

Відповідно до заяв вчених, дефіцит піридоксину призводить до зниження обсягів виробництва антитіл, необхідних для боротьби з вірусами та інфекціями. Крім цього, нестача вітаміну B6 призводить до зменшення синтезу білих кров'яних тілець, які регулюють роботу імунної системи і забезпечують правильну реакцію організму на інфекції. Також піридоксин використовується тілом для виробництва білка під назвою інтерлейкін-2, керуючого білими кров'яними тільцями.
 

При аутоімунних захворюваннях імунна система не працює належним чином і знищує сама себе. Для вирішення відповідної проблеми лікарі рекомендують використовувати добавки вітаміну B6 в обсягах, що перевищують добову потребу організму.

 

 

Підвищена втома

 

Нестача вітаміну B6 здатний викликати почуття підвищеної втоми. Причиною цього є те, що даний мікроелемент бере участь в синтезі гемоглобіну, що використовується організмом для доставки кисню до органів і тканини тіла. Нестача кисню в клітинах, викликаний низькими рівнем гемоглобіну, називають анемією. Дане захворювання часто супроводжується підвищеною втомою.
 

Для вирішення даної проблеми, пов'язаної з дефіцитом піридоксину, лікарі радять використовувати активну форму вітаміну B6 - PLP або, як ще її називають, піридоксаль-5-фосфат, так як вона має більш високою ефективністю, ніж гідрохлорид піридоксину. Але, незважаючи на це, багато фармакологічні компанії виробляють добавки, що містять останню форму речовини. Тому при покупці добавок для лікування анемії важливо звертати увагу на їх склад.

 

 

Поколювання і больові відчуття в кінцівках

 

Низький рівень вітаміну B6 в крові може спровокувати розвиток такого захворювання як периферична невропатія. Воно супроводжується поколюванням, сильним печінням і больовими відчуттями в кінцівках. Це пов'язано з пошкодженням нервів, що також може викликати порушення в координації рухів і виникнення складнощів при ходьбі.
 

Важливо відзначити, що надлишок піридоксину також може бути причиною невропатії. Відповідний ефект вчені пов'язують з тим, що неактивна форма вітаміну B6 може конкурувати з активною формою речовини і блокувати його функції в організмі.


Якщо розвиток невропатії було викликано дефіцитом вітаміну B6, вирішити цю проблему можна за рахунок додавання в раціон даного вітаміну. Однак за умови розвитку порушення через надлишок неактивної форми піридоксину слід звертатися до лікаря, так як тільки він зможе призначити правильне лікування.

 

 

Судоми

 

 

Причиною судом може бути безліч факторів. Однак найпоширенішим з них є дефіцит вітаміну B6. Без достатнього обсягу цього мікроелемента в крові організм не здатний виробляти необхідну кількість ГАМК, що має заспокійливу дію. Це, в свою чергу, призводить до надмірної стимуляції клітин мозку.
 

Порушення роботи мозку супроводжується такими симптомами як м'язові спазми, довільне скорочення м'язів рук і ніг, а також закочування очей. У деяких випадках швидке скорочення м'язових волокон здатне призвести навіть до втрати свідомості.


Лікарі відзначають, що найчастіше дефіцит піридоксину, що супроводжується описаними вище реакціями організму, спостерігається у новонароджених. Перший випадок був зафіксований в 1950-х роках під час годування дітей сумішшю з низьким рівнем вітаміну B6.

У дорослих людей судоми, викликані гострою нестачею піридоксину, зустрічаються не так часто як у дітей. Однак деякі категорії людей більш схильні до дефіциту вітаміну B6, ніж інші. До їх числа відносяться:

 

 • вагітні жінки;
 • особи, які страждають від алкогольної залежності;
 • люди з захворюваннями печінки;
 • пацієнти, що приймають ліки.

 

 

Підвищення рівня гомоцистеїну

 

Гомоцистеїн є побічним продуктом, який утворюється в процесі переробки білків. Перевищення його обсягу в крові може бути пов'язано з гострою нестачею вітамінів B6, B9, B12, так як саме ці мікроелементи використовуються організмом для обробки зазначеного вище речовини.

Перевищення нормального рівня гомоцистеїну в крові вчені пов'язують з порушенням роботи серцевого м'яза, хворобою Альцгеймера і нападами інсульту. Це обумовлено тим, що високий рівень даної речовини є однією з головних причин пошкодження судин і нервів.
 

Рівень гомоцистеїну можна перевірити в будь-якій лікарні, провівши звичайний аналіз крові. Якщо показники перевищують допустимий обсяг, лікарі рекомендують включити в раціон добавки з високим вмістом вітамінів B6, B9 і B12. Але варто враховувати той факт, що причиною розвитку серцевих захворювань і хвороби Альцгеймера також можуть бути низька фізична активність і шкідливі звички.

 

 

Продукти, що містять вітамін B6

 

Вітамін B6 не може накопичуватися в організмі. Тому щоб уникнути дефіциту, важливо отримувати його щодня з продуктів харчування. Скласти раціон для задоволення потреб організму в піридоксині дуже просто, так як даний елемент міститься у великій кількості продуктів. Більш того, в деяких випадках їх збагачують. Так, наприклад, вітамін B6 може міститися в батончиках і сухих сніданках.

Рекомендований добовий обсяг споживання цього мікроелемента становить 1,7 міліграма. Для вагітних цей обсяг може змінюватися. Розглянемо основні продукти, необхідні для задоволення потреб організму у вітаміні B6.

 

Назва продукту

Обсяг порції

% RDI

Запечене м'ясо індички

85 г

40%

Смажена свиняча корейка

85 г

33%

Палтус відварений

85 г

32%

Яловичий стейк

85 г

29%

Куряча грудка відварна

85 г

26%

Червона риба

85 г

24%

Банан

118 г

22%

Запечена картопля

138 г

21%

Смажені фісташки

28 г

19%

Червоний перець (сирий)

92 г

16%

Чорнослив

33 г

14%

Відварна брюссельська капуста

78 г

13%

Смажений насіння соняшнику

28 г

11%

Авокадо

68 г

11%

Сочевиця відварна

99 г

10%

 

Дослідники відзначають, що форми вітаміну B6, що містяться в м'ясі тварин і харчових добавках, засвоюються значно краще, ніж мікроелементи з продуктів рослинного походження. Тому якщо ви дотримуєтеся вегетаріанської дієти, то, найімовірніше, вам буде потрібно використовувати біологічно активні добавки з метою компенсації різниці.

 

 

 

 

 

 

 

Висновок

 

У сучасному світі вітаміну B6 приділяють мало уваги. Однак даний мікроелемент дуже важливий для збереження здоров'я. Його дефіцит може стати причиною шкірної висипки, погіршення настрою, погіршення імунітету і ряду інших неприємних станів.

Якщо ви стурбовані своїм здоров'ям, зверніться до лікаря. Він зможе точно діагностувати рівень вітаміну B6 в крові і підібрати оптимальний спосіб вирішення даної проблеми. На щастя, дефіциту піридоксину дуже просто уникнути. Для цього достатньо регулярно споживати фрукти, м'ясо, овочі та рибу.

Для задоволення потреб організму можна придбати будь-яку добавку вітаміну B6. Однак важливо враховувати, що продукти з неактивної форми речовини (HCl) приносять менше користі, ніж активної (PLP).

 

 

Джерела

 

 

 

   
  

Автор огляду Ірина Сідорова,

фактчекінг Євгенія Русєва,

19 жовтня 2020 року

профіль Володкіна Наталія