Лопух - це рослина, яка росте переважно на території Європи і Північної Азії. У недавньому часі його також почали вирощувати на території США. В лікарських цілях прийнято використовувати корінь цієї рослини, який має довгасту форму і коричневий колір (в деяких випадках чорний).

Протягом декількох сотень років корінь лопуха використовувався в народній медицині як універсальний засіб для лікування ряду захворювань. Однак найчастіше даний продукт застосовувався для поліпшення травлення і як сечогінний засіб.
 

Порівняно недавно дослідники виявили, що корінь лопуха також може використовуватися при лікуванні ряду порушень і станів. Потенційна користь цього продукту досить велика. У зв'язку з цим дуже складно обмежити області, в яких можуть використовуватися продукт.

 

 

 

Корисні властивості кореня лопуха

 

Високий вміст антиоксидантів

Проведені в 2010-му році дослідження показали, що в корені лопуха міститься значна кількість антиоксидантів, найпотужнішими з яких є кверцетин, лютеолін і фенольні кислоти Ці речовини забезпечують захист клітин від пошкоджень, що викликаються дією вільних радикалів. У зв'язку з цим даний продукт може використовуватися для лікування ряду захворювань і порушень, а також як засіб для профілактики хвороб.

Вчені також повідомляють, що антиоксидантну дію лопуха дозволяє значно знизити рівень запалень. При цьому найбільший ефект був помічений при зниженні кількості запальних маркерів, пов'язаних з таким захворюванням як остеоартрит.

 

Виведення токсинів

Найчастіше лопух використовується як засіб для виведення токсинів з крові. Проведені в недавньому часі дослідження підтвердили це, показавши зниження кількості токсичних речовин в кровотоці. При цьому інші дослідження показали, що подібний вплив на людський організм також дозволяє поліпшити кровообіг і самопочуття.

 

Придушення ракових клітин

Крім усього описаного вище, дослідники з'ясували, що лопух не тільки очищає кров, але і знижує активність ракових клітин при деяких видах онкологічних захворювань. Дослідження, проведене в 2011-му році, показало, що насіння цієї рослини сповільнюють ріст пухлин при карциномі підшлункової залози.

Експеримент 2016- го року дозволив вченим з'ясувати, що корінь лопуха також істотно сповільнює ріст ракових клітин. І, незважаючи на те, що для підтвердження даних результатів буде потрібно більше досліджень, вчені вважають, що даний продукт може використовуватися як допоміжні ліки для лікування деяких видів раку.

 

Може використовуватися як афродизіак

Ще однією причиною купити лопух є те, що його корінь може використовуватися в якості афродизіаку. Підтвердженням цього є результати досліджень 2012-го року, в яких повідомляється, що екстракт кореня даної рослини підсилює статевий потяг і рівень сексуальної активності у щурів.

Для підтвердження цього необхідні дослідження із залученням людей. Однак, згідно з деякими чутками, описаний вище ефект нерідко спостерігався і щодо людей.

 

Лікування шкірних захворювань

Одним з найбільш поширених способів використання кореня лопуха є лікування шкірних захворювань, таких як акне, екзема і псоріаз. Відповідний ефект рослини забезпечується за рахунок протизапального і антиоксидантної дії, які дозволяють вирішити більшість проблем зі шкірою при нанесенні на уражену ділянку. Проведене в 2014-му році дослідження підтвердило це, а також показало, що даний продукт також може прискорити відновлення шкіри після опіків.

 

 

 

Потенційні ризики та побічні ефекти

 

Кількість досліджень щодо користі лопуха при використанні його дітьми незначно. У зв'язку з цим лікарі настійно не рекомендують даний продукт для осіб, які не досягли 14-ти років.

За заявою вчених, лопух не представляє небезпеки для людського організму. Однак, незважаючи на це, даний продукт слід купувати виключно у перевірених інтернет-магазинів і ніколи не збирати його самостійно в дикій природі. Це пов'язано з тим, що за своїм зовнішнім виглядом ця рослина має сильне схожість з беладони пасльонових, яка часто росте поблизу лопуха і має високий показник токсичності.
 

Якщо ви приступили до використання лопуха, слід дотримуватися невеликих обсягів. Це пов'язано з тим, що сьогодні відомі далеко не всі побічні ефекти від використання великих обсягів кореня лопуха.


Настійно не рекомендується використовувати лопух при зневодненні організму, так як він вважається сильним сечогінним засобом. З цієї ж причини даний продукт слід виключити при використанні лікарських препаратів подібної дії, так як це може стати причиною сильного зневоднення.
 

Від прийому даного продукту також слід відмовитися особам з алергією на ромашки або хризантеми, вагітним жінкам, а також тим, хто тільки планує вагітність.

 

 

 

Форми лопуха і рекомендації по використанню

 

 

Є кілька форм, що забезпечують користь кореня лопуха. До їх числа відносяться:

 • чай;
 • корінь в свіжому вигляді;
 • порошок, виготовлений з висушеного кореня;
 • масло;
 • екстракт.


Лікарі рекомендують використовувати лопух в натуральному вигляді в помірних обсягах, а саме - не більше однієї чашки чаю на добу. Якщо ж ви бажаєте приступити до застосування добавок, в обов'язковому порядку проконсультуйтеся з лікарем.

Також при покупці добавок слід звертати увагу тільки на перевірені інтернет-магазини. Це пов'язано з тим, що даний вид продуктів не контролюється Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, через що в їх складі можуть міститися речовини, здатні негативно вплинути на стан організму.

Перед тим як купити корінь лопуха, також слід звернути увагу на те, що використання даного продукту в свіжому вигляді набагато безпечніше і корисніше. Однак перед вживанням цю рослину слід приготувати. Для цього буде потрібно виконати кілька простих дій:
 

 • очистити корінь;
 • відварити, згасити або прожарити;
 • використовувати в невеликих кількостях.


Важливо при цьому враховувати, що зловживання лопухом може привести до небажаних побічних ефектів.

 

 

ДЖЕРЕЛА

 

 • Chan YS, et al. (2011). A review of the pharmacological effects of Arctium lappa (burdock). DOI:
  10.1007/s10787-010-0062-4
 • Ferracane R, et al. (2010). Metabolic profile of the bioactive compounds of burdock (Arctium lappa) seeds, roots and leaves. DOI:
  10.1016/j.jpba.2009.03.018
 • JianFeng C, et al. (2012). Effect of aqueous extract of Arctium lappa L. (burdock) roots on the sexual behavior of male rats. DOI:
  10.1186/1472-6882-12-8

 

   
  

Автор огляду Ірина Сідорова,

фактчекінг Євгенія Русєва,

17 серпня 2020 року