Розторопша відноситься до числа лікарських засобів. Вона проводиться шляхом перетирання однойменного рослини, яке також відоме в наукових колах як Silybum marianum.
Однією з відмінних рис даної рослини є його квіти, які мають фіолетовий колір і незвичайні білі прожилки. За легендами, ці невеликі смужки білого кольору з'явилися після того, як крапля грудного молока Діви Марії впала на листя.

Активні компоненти цієї рослини є ряд з'єднань, які вчені об'єднують під однією назвою - силімарин. В екстракті розторопші, який можна купити в інтернет-магазині, вміст цих сполук може становити від 60-ти до 85-ти відсотків.

 

Згідно дослідним даними, силімарин, що отримується шляхом переробки розторопші, має антиоксидантні властивості, може надавати противірусну дію і знижувати рівень запалень. Однак в більшості випадків даний продукт використовується для лікування захворювань жовчного міхура, печінки і деяких видів раку, стимуляції вироблення грудного молока, а також для виведення токсинів з організму.

 

Розглянемо кожне з корисних властивостей даного продукту більш детально.

 

 

 

Захист печінки

 

Нерідко розторопша рекомендується лікарями як лікарський засіб для захисту і відновлення печінки. У більшості випадків екстракт цієї рослини призначають як додаткову терапію людям з порушенням роботи даного органу, викликаним алкогольною хворобою, ожирінням, гепатитом і раком. Часто силімарин також призначається для забезпечення захисту печінки від негативного впливу токсинів, таких як аматоксіни, який надзвичайно небезпечний для людського організму і в деяких випадках призводить до летального результату.
 

Відповідно до наданих дослідниками даними, вживання екстракту розторопші покращує роботу печінки в більшості випадків. Подібний ефект вчені пов'язують зі здатністю даної добавки усувати запальні процеси, тим самим запобігаючи пошкодження органу. Незважаючи на те, що для підтвердження цього факту необхідне проведення додаткових експериментів, дослідники вважають, що силімарин забезпечує захист печінки від вільних радикалів, які утворюються при переробці органом токсичних речовин.


Проведене в недавньому часі дослідження показало, що регулярне споживання екстракту розторопші для печінки може збільшити тривалість життя людей з цирозом печінки, спричиненим впливом алкоголю. Але результати цього дослідження були неоднозначні, так як дана добавка справила позитивний вплив не на всіх учасників експерименту. У зв'язку з цим для підтвердження можливості використання розторопші як ліки, що забезпечує захист і нормалізацію роботи печінки, необхідні додаткові дослідження. Незважаючи на це, лікарі продовжують призначати силімарин в якості додаткової терапії для людей з порушенням роботи печінки, так як, швидше за все, цей продукт може поліпшити стан здоров'я осіб, які страждають від алкогольної залежності і провідних нездоровий спосіб життя.

 

 

 

Може уповільнити вікове зниження розумових здібностей

 

 

З давніх часів розторопша використовується для лікування неврологічних захворювань, зокрема сьогодні застосовується в курсі терапії хвороби Паркінсона і Альцгеймера. Вчені пов'язують подібне застосування добавки з його протизапальними і антиоксидантними властивостями, здатними надавати нейропротекторну дію. Таким чином, вживання силімарин може уповільнити і в деяких випадках навіть запобігти погіршенню розумових здібностей, викликане природним процесом старіння.

Лабораторні дослідження, проведені на тваринах, показали, що екстракт розторопші запобігає пошкодження клітин мозку, викликане окислювальним стресом. Це може запобігти зниженню розумових здібностей. Крім цього, було встановлено, що дана добавка знижує кількість амілоїдних бляшок у тварин з діагнозом хвороби Альцгеймера.
 

Амілоїдні бляшки - це скупчення білкових з'єднань, які в міру старіння накопичуються в мозку і перешкоджають передачі нервових імпульсів. У осіб з хворобою Альцгеймера кількість цих сполук досить високо. Саме тому силімарин може використовуватися для лікування даного захворювання.


Незважаючи на наведені вище аргументи, в даний момент не було проведено жодного дослідження за участю людей, в рамках яких би вивчався вплив розторопші на хворобу Альцгеймера та інші неврологічні захворювання, такі як хвороба Паркінсона і деменція. Більш того, за станом на сьогоднішній день, не було з'ясовано, наскільки добре засвоюється силімарин організмом людини і чи здатні активні компоненти даної речовини подолати гематоенцефалічний бар'єр. Також залишається невідомим, які обсяги добавки можуть поліпшити роботу мозку.

 

 

 

Забезпечує захист кісток

 

Остеопороз - це захворювання, яке супроводжується стрімкою втратою кісткової маси, що призводить до зменшення щільності кісток і збільшення їх крихкості. У більшості випадків для його розвитку потрібно багато років.

В рамках лабораторних досліджень із залученням тварин розторопша використовувалася як засіб для мінералізації кісток та забезпечення захисту від втрати кісткової маси. Позитивні результати підтвердили, що даний продукт може використовуватися для запобігання розвитку остеопорозу жінками в період постменопаузи. Але, незважаючи на це, проведених за участю людей досліджень недостатньо, щоб рекомендувати добавку як ефективних ліків.

 

 

 

Може використовуватися для боротьби з раком

 

За припущеннями деяких вчених, користь розторопші також полягає в здатності запобігати розвитку ракових клітин, що може бути корисно для онкохворих. Ряд досліджень на тваринах показав, що силімарин здатний усувати побічні ефекти, що виникають при лікуванні онкологічних захворювань традиційними методами, а також посилювати дію хіміотерапії, в деяких випадках приводячи до повного руйнування ракових клітин.

Однак кількість досліджень за участю людей обмежена. Більш того, більшість з них не показало значного впливу добавки у онкологічно хворих. Причиною цього може бути низький рівень засвоєння добавки, що не дозволяє домогтися необхідного лікарського ефекту.

 

 

 

Стимулює вироблення грудного молока

 

 

Найвідомішим ефектом від прийому розторопші є збільшення вироблення грудного молока у жінок в період годування. Подібний ефект вчені пов'язують зі стимуляцією гормону під назвою пролактин, що виявляє вплив на вироблення рідини з молочних залоз.

Незважаючи на те, що дані в цій області дуже обмежені, результати одного з досліджень показали, що регулярний прийом 420-ти міліграмів екстракту розторопші протягом 63-х днів підвищує вироблення грудного молока в середньому на 64 відсотки. Однак дане дослідження є єдиним у своєму роді, що не дозволяє зробити однозначні висновки про цю добавку. Більш того, залишається незрозумілим, чи є прийом силімарину безпечним для годуючих матерів.

 

 

 

Може використовуватися для лікування акне

 

Акне - це захворювання шкіри, викликане запальним процесом. Дана проблема в більшості випадків не представляє небезпеки для людського організму, проте в деяких випадках висипання на шкірі можуть залишати неприємні рубці. Крім цього, акне може сопровождатьcя неприємними відчуттями, болями і розвитком невпевненості в собі. За припущеннями вчених, причиною розвитку акне є окислювальний стрес.

За рахунок антиоксидантної дії і протизапальних властивостей екстракт розторопші може використовуватися для лікування даного шкірного захворювання. Одне з досліджень показало, що регулярне вживання 210-ти міліграмів силімарину протягом 8-ми тижнів дозволяє зменшити кількість шкірних висипань в середньому на 53 відсотки. Але цей експеримент був єдиним у своєму роді. Тому для підтвердження цього ефекту добавки потрібне проведення додаткових досліджень.

 

 

 

Знижує рівень цукру в крові у людей з діабетом

 

Ще одним способом використання розторопші є додаткова терапія при лікуванні діабету 2-го типу. Це пов'язано з тим, що дана добавка впливає на людський організм подібно до деяких лікарських препаратів для лікування цього захворювання. Його активні компоненти підвищують рівень чутливість до інсуліну і знизити рівень цукру в крові.

У проведеному нещодавно дослідженні вчені з'ясували, що у осіб, які регулярно приймають шрот розторопші, нижчий рівень цукру в порівнянні з іншими людьми. Крім цього, вони також дізналися, що антиоксидантні та протизапальні властивості цієї добавки знижують ризик розвитку ускладнень при діабеті, таких як захворювання нирок.

 

 

 

Що потрібно знати про безпеку розторопші

 

 

Прийом екстракту розторопші не представляє небезпеки для людського організму. Відповідний висновок був підтверджений тривалим дослідженням, в рамках якого прийом великих обсягів силімарину викликав побічні ефекти тільки у 1-го відсотка учасників. При цьому найпоширенішими з них були:

  • здуття;
  • діарея;
  • нудота.

Незважаючи на це, лікарі рекомендують дотримуватися обережності при прийомі розторопші для наступних категорій осіб:

  • вагітним - рекомендується уникати, так як немає інформації про вплив добавки на розвиток плода;
  • зазнають алергічну реакцію на рослину - часто викликає алергічну реакцію у людей, які страждають від алергії на рослини родини Asteraceae;
  • особам, які страждають від діабету - зловживання добавкою може привести до надмірно низького рівня цукру в крові;
  • жінкам з порушеним гормональним балансом - таблетки розторопші здатні впливати на рівень естрогену і сприяти розвитку раку молочної залози.

 

 

 

Висновок

 

Екстракт розторопші відноситься до числа безпечних харчових добавок. Він використовується в більшості випадків в якості допоміжної терапії при лікуванні діабету, раку і хвороб печінки. Але дослідження його корисних властивостей обмежені і мають ряд неточностей, які не дозволяють рекомендувати цей продукт в якості лікарського препарату.

 

Джерела

 

   
  

Автор огляду Ірина Сідорова,

фактчекінг Євгенія Русєва,

12 липня 2020 року

профіль Ніколаєва Жанна