Масло вечірньої примули, що зустрічається частіше під назвою EPO, виходить з допомогою переробки квітів і насіння однойменного рослини, що росте на території Північної Америки. Протягом декількох сотень років продукти цієї рослини використовувалися в народній медицині для лікування забитих місць, ангіни, проблем з травленням і геморою.

Вчені повідомляють, що корисні властивості цього продукту пов'язані з високим вмістом GLA - гамма-ліноленової кислоти, яка також відома як Омега-6.
 

EPO в більшості випадків використовується для зовнішнього нанесення на проблемні ділянки або вживання в якості харчової добавки. Далі ми розглянемо, як масло примули вечірньої може використовуватися для лікування різних захворювань або поліпшення стану здоров'я.

 

 

 

Усуває шкірні висипання

 

На думку вчених, гамма-ліноленова кислота, яка міститься в складі EPO, може використовуватися для лікування вугрового висипу, знижувати рівень запалень і усувати ороговілі ділянки шкіри, що викликають проблеми. Більш того, даний продукт при нанесенні здатний утримувати вологу.

Відповідно до результатів досліджень, проведених в 2014-му році, масло примули вечірньої здатне полегшити симптоми хейліта, які проявляються у вигляді запалення і больових відчуттів в області губ. Найчастіше причиною цього стану є використання спеціальної ліки для лікування прищів - ізотретиноїна.
 

Один з експериментів також показав, що гамма-ліноленова кислота здатна зменшувати кількість не тільки запалених, а й незапалених висипань. Для досягнення всіх зазначених вище ефектів вчені використовували EPO в якості харчової добавки в обсязі 450-ти міліграмів.

 

 

 

Може використовуватися для лікування екземи

 

У деяких країнах, включаючи Сполучені Штати, масло вечірньої примули було схвалено як лікарський препарат для лікування екземи та різних запальних захворювань шкіри. Подібне рішення було прийнято завдяки одному з досліджень, в рамках якого було встановлено, що GLA сприяє поліпшенню якості шкіри. Незважаючи на це, дослідники повідомляють, що вживання EPO як харчова добавка має порівняно невисокою ефективністю при лікуванні екземи, на відміну від зовнішнього застосування.
 

При цьому вчені визнають обидва методи лікування. Для усунення симптомів цього захворювання вони рекомендують приймати від 1-ї до 4-ї капсул масла в день або наносити його 20-відсотковий розчин на шкіру два рази в день. В обох випадках тривалість лікування становить 4 місяці.

 

 

 

Покращує якість шкіри

 

Проведене в 2005-му році дослідження показало, що масло вечірньої примули здатне розгладжувати шкіру і покращувати такі її властивості як:

 • еластичність;
 • міцність;
 • вологість.


Цей ефект вчені пов'язують з високим вмістом гамма-ліноленової кислоти у продукті, яка необхідна для нормалізації функцій дерми і забезпечення її ідеальної структури. Виходячи з того, що людський організм не здатний самостійно генерувати GLA, дослідники вважають, що зовнішнє застосування EPO здатне зберегти здоров'я дерми. Для забезпечення бажаного ефекту вони рекомендують приймати капсули з олією примули в обсязі 500 міліграмів три рази на добу протягом 12-ти тижнів.

 

 

 

Полегшує симптоми ПМС

 

 

Згідно з останніми дослідницькими даними, EPO може використовуватися для усунення деяких симптомів передменструального синдрому, а саме:

 • депресії;
 • підвищеної дратівливості;
 • неприємних відчуттів в області живота.


На думку вчених, зазначені вище симптоми проявляються у деяких жінок в зв'язку з високою чутливістю до пролактину. При попаданні в організм GLA перетворюється в простагландин E1, який знижує вплив першого елемента на організм, що забезпечує усунення симптомів ПМС.

Згідно з даними 2010-го року, добавка, в якій використовується поєднання EPO з вітамінами B6 і E, більш ефективна при зниженні впливу пролактину на організм. Однак її використання не дозволило з'ясувати, яка кількість масла примули може викликати подібну дію. Більш того, в деяких дослідженнях EPO позбавила змоги усунути симптоми ПМС.
 

Незважаючи на це, для усунення неприємних відчуттів і підвищеної дратівливості під час передменструального синдрому лікарі радять приймати масло примули вечірньої в обсязі від 500 до 6000 міліграмів на добу протягом 10-ти місяців.

 

 

 

Усуває біль в грудях

 

Під час менструального циклу багато жінок відчувають больові відчуття в області грудей. Допомогти у вирішенні даної проблеми здатні харчові добавки EPO.

Відповідно до даних досліджень, проведених в 2010-му році, гамма-ліноленова кислота здатна знизити запалення і пригнічувати простагландини, які є основною причиною болю. Так, один з експериментів показав, що вживання олії примули в поєднанні з вітаміном E протягом шести місяців істотно знижувало вираженість болю. При цьому з кожним циклом відчуття були всі слабкіше.
 

Для вирішення цієї проблеми фахівці рекомендують вживати від 1-го до 3-х грамів EPO кожен день протягом шести місяців, поєднуючи їх з 1200 міліграмами вітаміну E.

 

 

 

Знижує частоту і інтенсивність приливів під час менопаузи

 

Один з найбільш неприємних побічних ефектів менопаузи - це припливи. Аналіз результатів досліджень, проведених в 2010-му році, показав, що масло вечірньої примули та інші безрецептурні засоби не можуть використовуватися для вирішення даної проблеми. Однак більш пізні експерименти показали, що жінки, які брали 500 міліграмів цієї добавки щодня протягом 6-ти тижнів, змогли таким чином скоротити частоту припливів і їх інтенсивність. Одночасно з цим прийом відповідних харчових добавок дозволив підвищити рівень сексуальної активності і самооцінки.
 

Досягти описаного вище ефекту можна, щодня включаючи в раціон по 500 міліграмів EPO.

 

 

 

Нормалізує рівень кров'яного тиску

 

В даний момент існує величезна кількість суперечливих відомостей про те, чи здатне масло примули нормалізувати рівень кров'яного тиску. Тому для підтвердження цього факту необхідні додаткові дослідження.
Згідно дослідним даними 2013 року року, вчені встановили, що у осіб, які брали EPO, спостерігається більш низький рівень систолічного артеріального тиску в порівнянні з іншими людьми.

Аналіз експериментів 2011-го року при цьому показав, що кількості даних, що підтверджують здатність масла примули впливати на рівень кров'яного тиску у вагітних або страждають від прееклампсії, недостатньо для конкретних висновків.
 

Незважаючи на це, для зниження тиску слід приймати по 500 міліграмів EPO два рази на добу. Однак включати в раціон дану добавку слід тільки після консультації з лікарем.

 

 

 

Покращує роботу серцевого м'яза

 

Через хвороби серця щорічно вмирає близько 600 тисяч чоловік, і це тільки на території Сполучених Штатів. При цьому кількість людей, які страждають від порушення роботи серця, обчислюється в мільйонах. Частина з них для вирішення цієї проблеми звертаються до народних засобів, таким як EPO.

Відповідно до даних 2014-го року, користь масла примули вечірньої полягає в зниженні рівня запалень і зниженні кількості холестерину в крові. Як показує практика, у кожної людини, у якого є захворювання серцевого м'яза, спостерігається збільшена кількість запальних маркерів. Незважаючи на це, вчені рідко пов'язують запальні процеси з порушенням роботи серця.
 

Щоб уникнути порушення роботи серцевого м'яза, слід приймати від 10-ти до 30-ти мілілітрів масла щодня протягом 4-х місяців. При цьому фахівці настійно рекомендують перебувати під наглядом лікаря.

 

 

 

Усуває симптоми невропатії

 

Периферична невропатія - це захворювання, яке супроводжується підвищеною чутливістю до тепла і холоду, головними болями, онімінням кінцівок і підвищеної слабкістю. Причиною його можуть бути діабет і ряд інших захворювань.
 

Дослідження, що проводяться в недавньому часі, показали, що добавки EPO здатні усунути симптоми невропатії. Подібна дія забезпечується за рахунок щоденного споживання капсул масла примули, в яких міститься від 360-ти до 480-ти міліграмів GLA.

 

 

Знижує больові відчуття в кістках

 

Ревматоїдний артрит - це захворювання, одним із симптомів якого є хронічне запалення, що викликає больові відчуття в кістках. Згідно з даними 2011-го року, гамма-ліноленова кислота, яка міститься в EPO, може зменшувати больові відчуття. Для цього щодня слід приймати від 500 до 6000 міліграмів масла протягом 3-12 місяців.

 

 

Потенційні ризики та побічні ефекти

 

Для більшості людей харчові добавки EPO не становлять небезпеки, навіть за умови використання на протязі тривалого періоду часу. Незважаючи на це, до їх купівлі слід ставиться з особливою обережністю, так як Управління з контролю за продуктами і ліками не перевіряє склад добавок.
 

Кількість побічних ефектів від зловживання маслом примули незначно. До їх числа відносяться:

 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • головні болі;
 • больові відчуття в області живота;
 • діарея.

 

Позбутися від цих ефектів можна, скоротивши обсяг споживання. Але в деяких випадках продукт також може викликати алергічну реакцію, яка буде супроводжуватися такими симптомами:

 • шкірні висипання;
 • утруднення дихання;
 • набряклість рук і ніг.


Якщо прийом цієї добавки здійснюється в поєднанні з ліками для зниження щільності крові, властивості масла примули вечірньої можуть посилити дію препаратів і привести до внутрішньої кровотечі.
 

Одним з найпоширеніших способів застосування EPO є підвищення еластичності шийки матки при підготовці до пологів. Але, згідно із заявою лікарів, застосування масла перорально уповільнює дилатацію і призводить до збільшення тривалості пологів.

 

 

Висновок

 

Існує чимало доказів, що підтверджують корисні властивості олії примули вечірньої. Однак кількість фактів, що спростовують їх, також дуже багато. Тому для підтвердження корисних властивостей цього продукту необхідно проведення додаткових досліджень.

Незважаючи на це, деякі лікарі рекомендують використовувати для зміцнення здоров'я і лікування деяких захворювань дозування, відповідні тим, які використовувалися в рамках експериментів. При цьому фахівці радять вживати відповідних добавки виключно під наглядом лікаря і тільки після консультації.

 

Джерела

 

 

   
  

Автор огляду Ірина Сідорова,

фактчекінг Євгенія Русєва,

02 липня 2020 року

профіль Домненко Оксана