Родіола - це добавка, яка виробляється з однойменної трави, що росте переважно в холодних гірських районах Європи та Азії. Даний продукт лікарі відносять до адаптогенів. Це пов'язано з тим, що додавання родіоли в раціон дозволяє нашому організму адаптуватися до стресових умов.

Часто родіолу називають золотим або арктичним коренем. Однак в наукових колах ця рослина більше відоме під назвою Rhodiola rosea.
 

Корінь рослини містить понад 140 активних речовин, здатних впливати на стан організму. Однак найбільш значущими з них є розавін і салідрозід, які здатні знижувати рівень тривоги і втоми, а також усувати симптоми депресії.


Сьогодні родіола рожева використовується переважно у вигляді харчової добавки, що володіє значною кількістю корисних властивостей. Розглянемо їх детально.

 

 

 

Знижує рівень стресу

 

Дослідники повідомляють, що родіола відноситься до числа адаптогенів - речовин, які неспецифічним методом підвищують рівень стійкості людини до стресу. Прийом відповідних препаратів і добавок лікарі рекомендують людям, які часто стикаються зі стресовими ситуаціями.

Згідно дослідним даними, споживання екстракту родіоли в обсязі 400 міліграмів на добу протягом 4-х тижнів дозволяє значно знизити рівень стресу і усунути деякі його симптоми. Так, у 100 осіб, які брали участь в експерименті, після 3-денного прийому добавки зникли такі ознаки стресу як:
 

  • втома;
  • підвищений рівень занепокоєння;
  • моральне виснаження.


Більш того, результати людей поліпшувалися з кожним наступним прийомом.
 

Крім цього, вчені встановили, що включення в раціон родіоли усуває певні симптоми вигоряння і депресії, що виникають в результаті хронічного стресу. Відповідний результат був отриманий в результаті проведення дослідження за участю 118-ти чоловік.

 

 

 

Знижує рівень втоми

 

 

Розумова і фізична втома - це стани, які зустрічаються у багатьох людей. Як правило, причиною їх виникнення є такі фактори як неякісний сон, стрес і підвищений рівень занепокоєння.
 

Родіола рожева має адаптогенні властивості. У зв'язку з цим багато вчених стверджують, що даний продукт може використовуватися для усунення основних факторів виникнення втоми.


Дослідження тривалістю 4 тижні, в якому брало участь більше 60-ти осіб, показало, що додавання в раціон 576-ти міліграмів родіоли дозволяє усунути симптоми втоми, яка виникла в результаті великої кількості стресових ситуацій. В іншому подібному експерименті дослідники встановили, що 400 міліграмів радіоли в день за умови прийому на протязі 8-ми тижнів, крім іншого, дозволяє поліпшити якість життя, настрій і підвищити рівень концентрації.

Варто відзначити, що прийом добавки мав накопичувальний ефект. Це покращувало стан учасників дослідження з кожним новим прийомом.

 

 

 

Усунення симптомів депресії

 

Депресія - це стан, який здатний негативно впливати на самопочуття, призводити до зниження активності і негативно відбиватися на якості роботи. За заявою вчених, цей стан розвивається в результаті зміни балансу нейротрансмітерів. Тому для його лікування лікарі призначають антидепресанти, що дозволяють відновити баланс хімічних речовин в людському мозку.

Відповідно до заяв фахівців, родіола рожева також володіє антідепрессантним властивостями. Тому включення її в раціон дозволяє усунути симптоми депресії і відновити баланс нейротрансмітерів. Відповідні твердження були підтверджені в рамках одного з експериментів за участю 89-ти осіб з легкою або помірною депресією. Так, прийом від 340 до 680-ти міліграмів добавки дозволив усунути симптоми цього неприємного стану, підвищити емоційну стабільність і подолати безсоння, викликану підвищеним рівнем занепокоєння. Більш того, прийом більших обсягів родіоли збільшив у учасників дослідження самооцінку.
 

В рамках одного з досліджень властивостей добавки вчені вирішили порівняти ефективність родіоли з таким антидепресантом як сертралін. Експеримент тривалістю 12 тижнів показав, що добавка менш ефективна при лікуванні депресії, однак одночасно з цим вона демонструє меншу кількість побічних ефектів і краще переноситься людьми.

 

 

 

Поліпшення роботи мозку

 

 

Найефективнішими способами поліпшення роботи мозку є якісний сон, збалансоване харчування і регулярне виконання фізичних вправ. Але далеко не кожна людина здатна дотримуватися цих рекомендацій. У зв'язку з цим лікарі радять використовувати добавки для поліпшення роботи мозку. Родіола є однією з них.

Один з експериментів показав, що вживання екстракту родіоли в обсязі 170-ти міліграмів на протязі 14-ти днів знижує рівень розумової втоми і підвищує продуктивність мозку в середньому на 20 відсотків. При цьому більш високі результати відзначалися у людей, які відчувають втому через роботу в нічний час.

Під час проведення експерименту за участю військових курсантів вчені з'ясували, що додавання в раціон від 370-ти до 555-ти міліграмів родіоли протягом 5-ти днів покращує розумові здібності. При цьому ефективність добавки значно вище, ніж плацебо.

Ще одне дослідження, проведене з залученням студентів, які відчувають зниження розумових здібностей в результаті нестачі сну, показало, що регулярне споживання родіоли допомагає поліпшити роботу мозку. Згідно з отриманими результатами, учасники експерименту, які брали добавку, здали іспит на 8 відсотків краще, ніж група, яка приймала плацебо.
 

У деяких дослідженнях вчені виявили, що при неправильному використанні родіола здатна негативно впливати на роботу мозку. Однак дослідники повідомили, що кількості таких результатів недостатньо для створення певного висновку про вплив цього продукту на роботу мозку.

 

 

 

Підвищує ефективність вправ

 

Ще однією корисною властивістю родіоли є поліпшення фізичних показників. Це підтвердилося в одному з досліджень, де учасникам давали 200 міліграмів добавки за дві години до початку виконання фізичних вправ. Відповідний обсяг дозволив збільшити тривалість підходу в рамках однієї вправи в середньому на 24 секунди.

В іншому дослідженні брали участь велосипедисти, яким видавали до виїзду на трасу родіолу в обсязі 3-х міліграмів на 1 кілограм власної ваги. Прийом добавки дозволив спортсменам завершити змагання значно швидше.
 

Згідно описаним вище результатами, родіола рожева здатна підвищувати витривалість і силові показники під час виконання фізичних навантажень. Це обумовлено зниженням рівня сприйманого мозком напруги.

 

 

 

Може використовуватися для лікування діабету

 

 

Діабет є захворювання, при якому знижується здатність організму виробляти інсулін і підвищується рівень резистентності до даної речовини, що призводить до збільшення кількості цукру в крові. Для його лікування часто використовують ін'єкції інсуліну або лікарських препаратів, що підвищують чутливість організму до цієї речовини з метою нормалізації рівня цукру в крові. Однак деякі дослідження показують, що подібний ефект можна спостерігати і при включенні в раціон родіоли.

Одне з досліджень показало зниження рівня цукру в крові щурів при додаванні в їх раціон екстракту родіоли. Відповідний ефект був викликаний збільшенням кількості переносників глюкози в крові і поліпшенням транспортування цукру до тканин.
 

Але цей експеримент проводився виключно на тварин. У зв'язку з цим не можна однозначно стверджувати, що родіола може допомогти в лікуванні діабету. Тому перед включенням її в раціон слід обов'язково проконсультуватися з лікарем.

 

 

 

Може використовуватися для боротьби з раком

 

Салідрозід - один з найсильніших компонентів родіоли. Вчені повідомляють, що він може використовуватися для боротьби з деякими видами раку. Згідно дослідним даними, цей компонент запобігає зростання ракових клітин в товстій кишці, сечовому міхурі, печінці та молочній залозі.

Однак все це - лише теоретичні відомості, які були підтверджені виключно лабораторними дослідженнями. До проведення експериментів за участю людей однозначно стверджувати, що даний продукт може допомогти при лікуванні раку, не можна.

 

 

 

Рекомендації по використанню родіоли

 

 

Родіола може використовуватися у вигляді капсул або таблеток. Але цей продукт також доступний в натуральній формі, призначеної для заварювання чаю. Незважаючи на це, більшість людей віддає перевагу добавкам, так як саме вони дозволяють більш ефективно контролювати обсяг споживання.

 

Як вибрати добавку

Сьогодні на ринку представлена ​​велика кількість фальсифікованої продукції даного виду. Тому щоб уникнути небажаних наслідків, слід звертати увагу на продукти, які пройшли сертифікацію USP або NSF. Наявність такого сертифіката свідчить, що добавка не має сторонніх домішок, здатних привести до небажаних наслідків.

Крім цього, важливо звертати увагу на склад, зазначений на упаковці. У якісному продукті повинен бути 3 відсотки розавін і 1 відсоток салідрозід. Це природний обсяг речовин, який відповідає натуральному продукту.

 

Як і в яких обсягах використовувати родіолу

Родіолу слід вживати до першого ранкового прийому їжі. Подібний метод використання добавки забезпечує найбільш високу ефективність продукту.

Для зниження рівня стресу, усунення симптомів депресії і зниження втоми лікарі рекомендують приймати від 400 до 600 міліграмів родіоли. При цьому користь родіоли при підвищенні ефективності вправ проявляється лише за умови споживання 300 міліграмів добавки за дві години до початку тренувань.

 

 

 

Безпека родіоли

 

Споживання родіоли не представляє небезпеки для людського організму. Більш того, даний продукт відмінно переноситься багатьма людьми.
 

Кількість випадків виявлення побічних ефектів родіоли не перевищує 2-х відсотків. У зв'язку з цим більшість осіб можуть використовувати даний продукт, не побоюючись за своє здоров'я.

 

 

 

Висновок

 

Протягом декількох сотень років родіола рожева застосовується в скандинавських країнах і на території колишнього СНД, як лікарська рослина. Ця добавка скорочує рівень стресу, підвищує витривалість і рівень фізичної активності, а також забезпечує усунення симптомів депресії.

Лабораторні дослідження показують, що ця добавка перешкоджає росту ракових клітин. Однак для використання її як ліки для лікування онкологічних захворювань необхідні додаткові дослідження.

 

Часті питання

Як часто можна вживати родіолу рожеву?

Рекомендується вживати родіолу рожеву один раз на день перед їжею.

Чи можуть діти вживати родіолу рожеву?

Доцільно проконсультуватися з лікарем перед початком прийому родіоли рожевої для дітей.

Чи існують протипоказання до вживання родіоли рожевої?

Людям з серйозними хронічними захворюваннями рекомендується проконсультуватися з лікарем перед вживанням родіоли рожевої.

Як довго треба приймати родіолу рожеву, щоб побачити результати?

Результати можуть відрізнятися для кожної людини, проте зазвичай спостережливі зміни відбуваються через кілька тижнів регулярного вживання.

Чи можна вживати родіолу рожеву разом з іншими травами чи ліками? Рекомендується проконсультуватися з лікарем перед початком комбінованого вживання родіоли рожевої з іншими травами чи ліками.

 

Дата оновлення статті 08.11.2023

 

   
  

Автор огляду Ірина Сідорова,

фактчекінг Євгенія Русєва,

11 серпня 2020 року