Протягом багатьох років корінь валеріани використовується для поліпшення якості сну і зниження рівня стресу. У зв'язку з цим даний продукт нерідко називають «природний валіум».

За довгі роки існування цей лікарський препарат отримав величезну кількість позитивних відгуків. Але, незважаючи на це, в недавньому часі вчені вирішили провести більш детальний аналіз валеріани і досліджувати ефективність і безпеку даного продукту. Отримані ними результати і відповідні висновки вчених ми розглянемо далі.

 

 

 

Основні відомості про корінь валеріани

 

Лікарська рослина під назвою валеріана є траву, яка вирощується переважно на території країн Європи і Азії. Однак деякі фармакологічні компанії займаються вирощуванням цієї рослини на території США, КНР і ряду інших держав.

Спочатку люди використовували квіти валеріани для виробництва парфумів. Але пізніше вони виявили корисні властивості кореня рослини. Незважаючи на це, в лікувальних цілях корінь валеріани використовується протягом більше 2000 років.

Квіти рослини мають ніжний аромат, в той час як корінь має сильний землистим запахом. Вчені пояснюють це великою кількістю масел і інших мікроелементів, що забезпечують седативну дію на людський організм.
 

Назва «валеріана» походить від латинського слова valere, яке в дослівному перекладі означає «бути здоровим». Екстракт кореня, який продається в аптеках і інтернет-магазинах, в більшості випадків представлений у вигляді рідини або капсул. Однак він також зустрічається у вигляді заварного чаю.

 

 

 

Принцип дії

 

 

У складі кореня валеріани міститься значна кількість з'єднань, що знижують рівень стресу, що усувають занепокоєння і забезпечують поліпшення якості сну. До їх числа відносяться:

 

 • антиоксиданти;
 • валеріанова кислота;
 • ізовалеріанової кислота.

 

Але, незважаючи на велику кількість корисних мікроелементів, при вивченні властивостей цієї лікарської рослини найбільшу увагу вчених привернуло взаємодія трави з гамма-аміномасляної кислоти, яка забезпечує регуляцію нервових імпульсів в нервовій системі і головному мозку.

Численні експерименти продемонстрували, що низькі рівні ГАМК часто призводять до хронічних стресів, підвищення рівня неспокою та порушення сну. Крім цього, при проведенні досліджень вчені змогли встановити, що валеріанова кислота знижує вплив ГАМК на людський мозок, що призводить до розслаблення і умиротворення. Відповідний ефект абсолютно ідентичний впливу таких ліків як валіум і ксанакс, які призначаються для зниження рівня занепокоєння.

Основними діючими антиоксидантами кореня валеріани є гесперидин і лінарін. Саме вони покращують якість сну. Цей ефект обумовлений зниженням рівня активності в мигдалині - частини мозку, що відповідає за страх, сильні емоції і стрес.
 

Експеримент, проведений в недавньому часі із залученням мишей, показав, що включення в раціон екстракту кореня валеріани покращує реакцію на психологічний і фізичний стрес за рахунок підтримки високого рівня серотоніну - речовини, що бере участь в регуляції настрою. Крім цього, лікувальні властивості кореня валеріани дозволили запобігти раптові і мимовільні скорочення м'язових волокон аналогічно ліків для лікування епілепсії.

 

 

 

Розслабляючу властивість кореня валеріани

 

Під час стресу зберігати спокій вкрай непросто. Однак це можливо завдяки корені валеріани. Згідно дослідним даними, цей продукт може знизити тривожність, викликану стресовою ситуацією. Так, під час одного з досліджень було виявлено, що щури, які отримували екстракт лікарської рослини до проходження лабіринту, були більш спокійними при виконанні вправ у порівнянні з іншими групами, яким не надавали лікування або вводили алкоголь.

Інше дослідження, проведене за участю людей, показало, що поєднання лимонного бальзаму і валеріани знижує рівень тривожності при проходженні складних психологічних тестів. Однак перевищення рекомендованого обсягу даних речовин надавало зворотний ефект - підвищення рівня стресу.

Крім зниження почуття тривоги в стресових ситуаціях корінь валеріани також може використовуватися як засіб для лікування хронічних проблем, що впливають на поведінку, таких як обсесивно-компульсивний розлад (ОКР).

Дослідження тривалістю 8 тижнів із залученням осіб, які страждають від ОКР, показало, що регулярне вживання екстракту валеріани усунув деякі симптоми цього порушення. При цьому на відміну від інших лікарських препаратів для лікування даного стану він не викликав побічних ефектів.
 

За заявою дослідників, прийом кореня валеріани також може бути корисний для дітей, що мають проблеми з концентрацією уваги через гіперактивності. Відповідне твердження було підтверджено результатами одного з експериментів, яке продемонструвало, що даний продукт підвищує рівень уваги у дітей з високою імпульсивністю в середньому на 50 відсотків.

 

 

 

Вплив валеріани на сон

 

 

Порушення сну - це досить поширена проблема серед працюючого населення. Станом на сьогоднішній день, приблизно 30 відсотків дорослих страждають від безсоння. Інші люди при цьому відчувають труднощі при засипанні або не можуть повноцінно відновитися під час сну.

Дослідження показують, що одним з переваг валеріани є скорочення кількості часу, необхідного для засипання. Більш того, ця лікарська трава дозволяє поліпшити якість сну і збільшити його тривалість.
Під час проведення одного з експериментів серед осіб віком від 25-ти до 45-ти років з порушенням сну, вчені відзначили, що споживання 400 міліграмів екстракту валеріани покращує якість сну у 85-ти відсотків учасників. При цьому близько 50-ти відсотків з них повідомило про «ідеальному сні» при прийомі добавки.
 

Глибокий сон, який також часто називають повільним, дуже важливий для людського організму. Саме він забезпечує відновлення сил і енергії. Завдяки такому сну людина прокидається бадьорим і відпочилим. Одне з досліджень показало, що споживання кореня валеріани у вечірній час дозволяє досягти глибокого сну на 36 відсотків швидше. Більш того, екстракт забезпечив збільшення тривалості цієї фази сну.


Вчені повідомляють, що валеріана також може використовуватися для лікування безсоння, викликаної прийомом бензодіазепінів і седативних препаратів, що викликають залежність. Так, один з експериментів показав, що при регулярному споживанні валеріани після відмови від бензодіазепінів значно поліпшується швидкість засинання і якість сну. Однак для досягнення відповідного ефекту необхідно тривале використання продукту - не менше 2-х тижнів.

Незважаючи на те, що дослідження впливу валеріани на сон проводилися переважно серед дорослих, лікарі стверджують, що цей лікарський екстракт також може використовуватися дітьми, у яких проблеми із сном. Так, 8-тижневий прийом даного продукту дітьми з затримкою розвитку дозволив збільшити швидкість засинання, тривалість сну і його якість.
 

При тому, що вчені не виявили значних побічних ефектів від вживання кореня валеріани, частина дослідників вважає, що даний продукт не варто включати в раціон. Це пов'язано з тим, що певні експерименти продемонстрували результати, схожі з ефектом від прийому плацебо.

 

 

 

Інші корисні властивості валеріани

 

Кількість досліджень, в рамках яких вивчалася користь кореня валеріани, порівняно невелика. Але багато хто з них показують, що включення в раціон це добавки може бути корисно:
 

 • при менопаузі - вживання валеріани в обсязі 765-ти міліграмів на день забезпечує зниження інтенсивності і частоти припливів;
 • під час менструальних циклів - додавання в раціон добавки дозволяє усунути різкі перепади настрою, а також больові відчуття не тільки під час циклу, але і в період ПМС;
 • при синдромі неспокійних ніг - регулярний прийом 800 мг екстракт забезпечує повне усунення деяких симптомів і усуває сонливість в денний час;
 • під час лікування хвороби Паркінсона - екстракт валеріани призводить до нормалізації поведінки, зниження рівня запалень, а також збільшення кількості антиоксидантів в крові.

 

 

 

Побічні ефекти валеріани

 

 

Для більшості людей цей продукт абсолютно безпечний. Дослідження показали, що він не впливає на зміну ДНК і не перешкоджає лікуванню онкологічних захворювань. Крім цього, даний продукт не робить негативного впливу на розумову і фізичну активність. Але подібна безпека забезпечується лише за умови використання добавки за призначенням.

Крім того, на відміну від інших лікарських препаратів для поліпшення якості сну валеріана не змінює природну ранкову реакцію організму на пробудження і не знижує рівень концентрації. Крім цього, вона також не викликає залежність при регулярному використанні і не призводить до розвитку абстинентного синдрому у разі припинення прийому.

Незважаючи на це, використання кореня валеріани не за призначенням призводить до таких небажаних побічних ефектів як:

 

 • головні болі;
 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • запаморочення;
 • безсоння.

 

Також фахівці рекомендують перед включенням валеріани при наявності захворювань печінки в обов'язковому порядку звернутися до лікаря. Більш того, цю добавку не рекомендується включати в раціон:

 

 • дітям до 3-х років;
 • вагітним;
 • жінкам, які годують груддю.

 

Це пов'язано з тим, що потенційні ризики для описаних вище груп ще не оцінювалися вченими і дослідниками.

 

 

 

Як витягти максимум вигоди від використання валеріани

 

Щоб прийом екстракту кореня валеріани забезпечував максимальний ефект, лікарі радять дотримуватися певних рекомендацій.

У багатьох дослідженнях валеріана для поліпшення сну використовувалася в обсязі від 400 до 900 міліграмів. Відповідна дозування забезпечувала максимальну ефективність добавки, не викликаючи побічних ефектів. При цьому її прийом здійснювався за 30 хвилин до сну. Дотримання таких правил забезпечує швидке засинання, збільшення тривалості та якості сну.

Однак важливо враховувати, що перевищення рекомендованих обсягів не завжди призводить до більш високих результатів. Так, регулярний прийом 900 міліграмів надавав позитивний вплив на організм людей і поліпшував якість сну. Але одночасно з цим даний обсяг сприяв підвищенню рівня сонливості в ранковий час.
 

Для тих, хто не бажає використовувати капсули, лікарі рекомендують замінити екстракт на чай з валеріани. Для його заварювання необхідно від 2-х до 3-х грамів висушеного кореня залити гарячою водою на 10-15 хвилин.


Згідно дослідним даними, для забезпечення максимальної ефективності добавки її слід приймати не менше 2-х тижнів. При цьому рекомендований термін використання екстракту становить від 4-х до 6-ти тижнів. Важливо звернути увагу, що вживання кореня валеріани в великих кількостях в денний час може викликати сонливість. У зв'язку з цим фахівці настійно не рекомендують приймати даний продукт перед тим, як сідати за кермо автомобіля, перед управлінням важкою технікою, а також перед виконанням робіт, що вимагають максимального рівня концентрації.
 

Щоб знизити рівень стресу, виключивши виникнення сонливості, лікарі рекомендують споживати по 120-200 міліграмів екстракту валеріани тричі на добу одночасно з прийомом їжі. При цьому не варто використовувати добавку в поєднанні з алкоголем або лікарськими засобами для заспокоєння, так як це може посилити дію лікарської рослини.

 

 

 

Висновок

 

Валеріана - це лікарська рослина, здатне поліпшити сон, знизити рівень стресу і забезпечити розслаблення. Вона не викликає звикання і відрізняється високим показником безпеки для людського здоров'я. У деяких випадках валеріана для заспокоєння може використовуватися в якості альтернативи традиційних лікарських препаратів аналогічної дії, таких як бензодіазепіни.

Незважаючи на це, перед початком використання даного продукту слід в обов'язковому порядку проконсультуватися з лікарем, особливо якщо паралельно з екстрактом ви плануєте приймати лікарські препарати.

Багато людей відчувають на собі корисні властивості кореня валеріани, але деякі особи можуть не помітити яких-небудь змін в емоційному стані або якості сну. Однак, з огляду на безпеку продукту, фахівці настійно рекомендують спробувати його. Можливо, саме екстракт валеріани дозволить повернути здоровий сон і здатність переносити стрес.

 

 

Порівняльна таблиця корінь валеріани

Комплекс Корінь валеріани Кількість мг
на 1 капсул
Форма випуску Сертифікат
   

Корінь Валеріани, Valerian Root,
Now Foods, 500 мг, 100 капсул

500 мг Капсули GMP
   

Валеріана екстракт кореня, Valerian Root Extract,
Solgar, 60 вегетаріанських капсул

450 мг Капсули GMP
    

 

Валеріана корінь, Valerian Root,
Puritan's Pride, 450 мг, 100 капсул

 

450 мг Капсули GMP
     

 

Валеріана корінь, Valerian Root,
Puritan's Pride, 1000 мг, 90 гелевих капсул

 

500 мг Капсули GMP

 

 

 

   
  

Автор огляду Ірина Сідорова,

фактчекінг Євгенія Русєва,

04 серпня 2020 року

профіль Логвиненко Олена