Висока завантаженість на роботі і навколишні фактори стресу викликають у більшості людей відчуття виснаженості. Тому сьогодні більшість з них прагне знайти засіб, що додає відчуття бадьорості і підвищує запаси енергії в організмі.

За заявою лікарів, щоб зберігати працездатність на колишньому рівні і добре себе почувати, досить добре харчуватися, спати не менше 8-ми годин на добу і доглядати за своїм здоров'ям. Останній процес має на увазі використання харчових добавок і натуральних трав для відновлення енергії і поліпшення когнітивних функцій. Однак варто враховувати, що деякі добавки і трави можуть вступати в реакцію з лікарськими препаратами. Тому перед їх застосуванням важливо проконсультуватися з лікарем.

Розглянемо далі 10 головних трав, які можуть забезпечити відчуття бадьорості і підвищити вироблення енергії, ефективність яких була доведена в результаті досліджень.

 

 

 

Женьшень

 

Женьшень - це трава, яка відома у всьому світі як ефективний засіб для збільшення обсягів вироблення енергії. Однак, крім цього, даний продукт здатний покращувати роботу мозку, що робить його незамінним не тільки в спорті, але і в повсякденному житті. Така рослина як женьшень Panax вважається популярним і найбільш вивченим продуктом.

Згідно дослідним даними, женьшень містить речовини під назвою гінсенозіди, елеутерозіди і ціуцзіанозіди. Всі вони стимулюють вироблення енергії, що і забезпечує тонізуючі властивості рослини.

У багатьох дослідженнях із залученням людей було виявлено, що додавання в раціон женьшеню підвищує показник працездатності осіб, що ведуть малоактивний спосіб життя. Більш того, трава знизила рівень розумового і фізичного стомлення. Обсяги від 200 до 1000 міліграмів також продемонстрували поліпшення настрою і підвищення концентрації при виконанні завдань у більшості осіб старше 18-ти років.

Однак варто звернути увагу, що регулярне використання женьшеню може викликати побічні ефекти, такі як:

  • безсоння;
  • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
  • почастішання пульсу;
  • підвищення артеріального тиску.

 

Крім цього, трава може нівелювати дію ліків від діабету, серцевих захворювань і депресії.

 

 

 

 

Шавлія

 

Багато досліджень показують, що споживання шавлії може позитивно впливати на когнітивні функції. Ця трава містить безліч сильнодіючих стимулюючих з'єднань, таких як розмаринова кислота, апігенін, лютеолін, кверцетин і камфора, які, крім іншого, мають лікувальні властивості. Завдяки їм шавлія здатний покращувати настрій, підвищувати рівень концентрації і надавати позитивний вплив на пам'ять. При цьому ефективність даного продукту однакова як для молоді, так і для осіб похилого віку.

Експеримент, в якому брало участь 36 чоловік, які не мають відхилень у стані здоров'я, показав, що регулярний прийом 50-ти міліграмів масла шавлії поліпшує процес запам'ятовування і рівень уваги. Крім цього, дана добавка знижує рівень розумової втоми і підвищує концентрацію протягом 4-х годин після прийому.

Лікарі відзначають, що дія цієї трави можна порівняти з сильним інгібітором під назвою ацетилхолінестеразою. Дана речовина сприяє розщепленню ацетилхоліну і підвищує його біологічну доступність. Цей нейромедіатор бере участь в роботі мозку, а саме в процесах запам'ятовування, концентрації уваги і мотивації. Таким чином, шавлія покращує когнітивні функції.

 

 

 

 

Гуарана

 

Сьогодні гуарана є невід'ємним компонентом енергетичних напоїв і харчових добавок, що стимулюють вироблення енергії. Це трав'яниста рослина містить велику кількість з'єднань, таких як кофеїн, сапонін і дубильні речовини. Кожне з них стимулює роботу мозку і сприяє виробленню додаткових обсягів енергії.

Деякі дослідження із залученням здорових людей мали досить сумнівні результати. Однак багато хто з них показали, що застосування гуарани як самостійного продукту або в поєднанні з іншими поживними речовинами в обсязі від 37,5 до 300 міліграмів підвищує рівень уваги і позитивно впливає на процес запам'ятовування.

Дослідження в сфері спорту продемонстрували, що 300 міліграмів здатні послабити реакцію організму на рівень втоми і поліпшити когнітивні функції. Це дозволяє домогтися більш високих результатів в роботі м'язів і нарощування м'язової маси.
 

Незважаючи на те, що гуарана не представляє небезпеки для людського організму, в деяких випадках додавання її в раціон може супроводжуватися побічними ефектами. Так, найбільш поширені негативні наслідки використання цієї трави включають прискорене серцебиття і підвищений рівень занепокоєння.

 

 

 

 

Брахми

 

Брахми, або Бакопа Моньє, - це рослина, яка вирощується переважно у вологому заболоченій місцевості на території Південної Азії. Протягом сотень років воно використовується в народній медицині для лікування безсоння, підвищеного рівня занепокоєння і проблем з пам'яттю.

Корисні властивості трави пояснюються високим вмістом трітерпеноідних сапонінів, який також відомі як бакозіди. Дані речовини мають нейропротектівнимі властивостями і роблять позитивний вплив на когнітивні функції. Більшість досліджень підтверджують це. Більш того, лікарі повідомляють, що Бакопа Моньє може підвищити рівень концентрації і поліпшити роботу мозку. Так, аналіз 9-ти досліджень, в яких взяло участь понад 500 осіб, показав, що споживання 300 міліграмів екстракту Брахми підвищує швидкість обробки інформації мозком і відповідну реакцію організму.
 

Вчені заявляють, що даний продукт не є небезпечним для більшості людей. Але деякі категорії осіб при його використанні можуть спостерігати такий побічний ефект як порушення роботи шлунково-кишкового тракту.

 

 

 

Перцева м'ята

 

Аромат екстракту перцевої м'яти, яка представляє собою гібрид Mentha spicata і Mentha aquatic, може поліпшити настрій, підвищити концентрацію уваги, підвищити вироблення енергії і домогтися більш високих спортивних результатів. Деякі дослідження підтвердили, що даний продукт, крім усього описаного вище, може також знижувати втому. Ще один експеримент за участю 144-х осіб показав, що аромат ефірного масла перцевої м'яти також здатний покращувати пам'ять.
 

Лікарі відзначають, що масло перцевої м'яти має високий показник безпеки. Однак, вони відзначають, що його застосування небажано без попередньої консультації, так як вдихання парів в надмірній кількості може призвести до отруєння.

 

 

 

 

Розмарин

 

Ефірна олія, вироблене з розмарину, має ефект, який можна порівняти з перцевої м'ятою. Вдихання аромату цієї рослини дозволяє мікроелементів під назвою терпени потрапляти в кровотік, звідки вони безпосередньо можуть впливати на роботу мозку.
 

Проведений в недавньому часі експеримент продемонстрував, що ефірне масло розмарину, розпорошену в приміщенні, підвищує рівень працездатності при виконанні розумової роботи, яка пов'язана з точністю і швидкістю реакції. При цьому інше дослідження показало, що додавання екстракту розмарину в стакан з водою підвищує працездатність осіб, що виконують поставлені завдання за допомогою комп'ютеризованої техніки.

 

 

 

Родіола рожева

 

Таке трав'яниста рослина як родіола рожева використовується в народній медицині в багатьох країнах світу як засіб для підвищення показників витривалості та поліпшення пам'яті. У результатах досліджень повідомляється, що цей продукт здатний знижувати рівень розумової втоми, стимулювати роботу мозку, знижувати фізичну стомлюваність і надавати позитивного впливу на психоемоційний стан.
 

Особливо корисна родіола рожева для осіб, які відчувають професійне вигорання, що супроводжується зниженням рівня мотивації і підвищеною стомлюваністю. Тривале дослідження показало, що даний продукт при вживанні щодня в обсязі 400 міліграмів на добу усуває відчуття морального і фізичного виснаження, а також забезпечує почуття радості і підвищує концентрацію уваги при виконанні завдань. З цієї ж причини родіолу рожеву лікарі нерідко призначають пацієнтам з хронічною втомою.

 

 

 

 

Ашвагандха

 

Ашвагандха використовується в аюрведичній медицині з давніх часів як продукт, який стимулює роботу мозку і нормалізує більшість процесів. Дослідження тривалістю 8 тижнів демонструє, що 600 міліграмів екстракту кореня цієї трав'янистої рослини покращує пам'ять і прискорює процес обробки інформації мозком.

Аналіз 5-ти досліджень, проведених порівняно недавно, показав, що регулярне використання Ашвагандха призводить до поліпшення когнітивних функцій і прискорює реакцію організму на зовнішні чинники. Більш того, щоденне споживання її в обсязі 600 міліграмів покращує якість сну, підвищує мозкову активність і в деяких випадках призводить до поліпшення якості життя.

 

Численні експерименти показують, що ця трава також здатна стимулювати синтез енергії в клітинах організму, що може підвищити показники сили і витривалості у спортсменів. Це, в свою чергу, призведе до збільшення ефективності тренувань і досягнення більш високих спортивних результатів.

 

 

 

 

Азіатська центелла

 

Азіатська центелла або, як ще її називають, готу кола - це продукт, який використовується в народній медицині для поліпшення настрою, підвищення концентрації уваги і нормалізації роботи мозку. Двомісячне дослідження демонструє, що цей продукт при використанні в обсязі від 250-ти до 750-ти міліграмів на добу покращує пам'ять, настрій і підвищує самооцінку набагато ефективніше, ніж плацебо.
 

Експеримент тривалістю 3 місяці із залученням 80-ти людей похилого віку показав, що регулярне використання харчових добавок, що містять екстракт азіатської центелли в обсязі від 500 до 750-ти міліграмів, підвищує показники сили і витривалості. Крім того, споживання тисячі міліграмів трав'янистої рослини готу кола підвищує рівень концентрації і знижує показник розумової втоми при використанні в довгостроковій перспективі.

 

 

 

Мака

 

Перуанський рослина маку високо цінується завдяки його властивості збільшувати обсяг вироблення енергії. Відповідний ефект продукту підтверджується численними дослідженнями, в результатах яких повідомляється, що дана добавка здатна не тільки поліпшити показники сили і витривалості, але також знизити рівень занепокоєння.
 

Для досягнення відповідного ефекту в рамках експерименту використовувався екстракт маки в обсязі 2400 міліграмів. Прийом добавки протягом 12-ти тижнів істотно поліпшив показники сили і витривалості у 50-ти учасників дослідження в порівнянні з плацебо.

 

 

 

 

Висновок

 

Найефективнішими способами збереження бадьорості є збалансоване харчування, дотримання графіка сну, висока фізична активність і уникнути стресових ситуацій. Однак виконання всіх перерахованих вище рекомендацій - досить непросте завдання.

Допомогти у вирішенні цього питання можуть описані вище натуральні добавки, що підвищують вироблення енергії і стимулюють роботу мозку. Якщо ви бажаєте скористатися однією з них, попередньо проконсультуйтеся з лікарем, так як деякі з трав можуть вступати в реакцію з лікарськими препаратами.

 

 

ДЖЕРЕЛА

 

 

   
  

Автор огляду Ірина Сідорова,

фактчекінг Євгенія Русєва,

21 жовтня 2020 року