З моменту зачаття жінка вже не одна, і споживаної кількості калорій, обсягу вітамінів і мінералів не вистачає для того, щоб забезпечувати ними дорослий і другий організм, що формується. Зрозуміло, вам не потрібно їсти за двох і вводити режим лікарняного, оскільки ви цілком можете продовжувати звичайний ритм життя. Але під час вагітності ваш організм вже потребує додаткової підживлення, щоб все найцінніше і важливо передавати майбутній дитині.

Потрібно більше поживних речовин


Період виношування плоду обумовлює те, що потреба в макроелементах у жінки зростає. Йдеться про підвищений вживанні білків, вуглеводів і жирів.

При звичайному ритмі життя білкова норма становить 0,8 грамів на 1 кілограм маси тіла, а при вагітності цей показник збільшується до 1,1 грама.

Істотно зростає норма речовин, збагачених вітамінами, мінералами і мікроелементами. Ці компоненти важливі для підтримки материнського зростання і правильного розвитку плоду на кожному етапі вагітності, тим самим забезпечуючи правильне функціонування всіх системи, передачу сигналів клітинами.

При правильній і різноманітної дієті можна в повній мірі задовольняти свої потреби у всіх необхідних мікровещества.

Серед основних причин, через які жінки під час вагітності приймають харчові добавки та вітамінні комплекси, слід виділити наступні:

 • дефіцит поживних елементів - якщо проведений аналіз крові виявляє брак конкретних мінералів та вітамінів, тоді призначають спеціальні добавки. Це необхідно, особливо якщо спостерігається дефіцит фолату, оскільки може стати причиною вроджених дефектів для народженої дитини;
 • Hyperemesis gravidarum - ускладнення під час вагітності, що супроводжується блювотними позивами і нудотою. Часто призводить до втрати ваги і викликає брак поживних речовин;
 • обмежене харчування і сувора дієта - якщо ви веган, маєте алергію або непереносимість певних продуктів, дотримуєтеся жорстку дієту, то організм потрібно насичувати мінералами і вітамінами, щоб в майбутньому захиститися від непередбачених відхилень і порушень здоров'я;
 • куріння - незважаючи на те, що дана шкідлива звичка не поєднується з вагітністю, є безліч жінок, які дозволяють собі палити. В цьому випадку потрібно насичувати організм вітаміном С і фолатом;
 • багатоплідна вагітність - якщо ви виношуєте не одного малюка, а кілька, то потреба організму в поживних мікроелементах зростає вже в кілька разів. Матері потрібно забезпечити повноцінне харчування, щоб майбутні діти були здорові;
 • мутації генів, зокрема MTHFR - цей ген перетворює фолат в ту форму, яка використовується організмом. Якщо у вагітної виявлена ​​така мутація, потрібно подбати про додатковий прийом фолату, щоб захистити себе від ризиків ускладнень;
 • поганий раціон, неповноцінне харчування - при недоїданні і споживанні продуктів, бідних на вітаміни, організм відчуває їх нестачу, і тоді компенсувати потреби необхідно через харчові добавки.

Представники Американського конгресу акушерів і гінекологів, а також експерти, які поділяють їхні погляди і позицію, радять усім жінкам в положенні приймати вітаміни, особливо фолієву кислоту. Також потрібно переглянути свій раціон харчування і відкоригувати продукти, які ви приймаєте в їжу, щоб не допустити появи вроджених дефектів у дитини. Однією з частих патологій є ущелина хребта.

Всі вищевикладені причини спонукають майбутніх матерів вживати вітамінно-мінеральні добавки.


Трав'яні добавки для вагітних


Все більшою популярністю починають користуватися добавки на основі натуральних трав. Їх можна поєднувати з мінералами.

В рамках проведеного дослідження з'ясувалося, що 15,4 відсотка вагітних жінок на території Сполучених Штатів приймають добавки саме на основі трав. Однак 25 відсотків з цієї сукупності жодного разу не говорили свого гінеколога про те, що приймають препарати.

Тільки деякі види трав'яних продуктів безпечні і нешкідливі для плода, а є дуже багато речовин, які таять в собі загрозу і шкоду для материнського організму.

Є трави, які ефективно діють при ускладненнях під час виношування плоду, наприклад, знімають напади нудоти, усувають розлад шлунка, але більшість інших рослин таять в собі загрозу для материнського організму і для здоров'я плоду.

Досліджень, спрямованих на вивчення трав'яних добавок і їх впливу на вагітний організм, тому багато аспектів залишаються незвіданими, що не дозволяє з упевненістю заявляти про користь трав'яних препаратом для дам в положенні.


Найбезпечніші добавки для жінок в період вагітності


Подібно медикаментів і ліків, все мікронутрієнти і добавки з вітамінами або травами повинні бути перевірені і схвалені вашим лікарем-гінекологом, щоб призначити правильне дозування і визначити, чи потрібно і чи доречно приймати їх в конкретній ситуації.

Якщо ви купуєте для себе вітамінні добавки, обов'язково віддавайте перевагу відомому бренду, який віддає свою продукцію на тестування і незалежні перевірки в спеціальні лабораторії. Зокрема повинен бути знак якості від Фармакопейної конвенції США (USP). Таким чином можна зрозуміти, що продукт відповідає заявленим нормам якості та безпеки для застосування.

Це гарантує, що вітаміни відповідають стандартам якості і в цілому безпечні для вживання.

пренатальні вітаміни


Дані речовини є полівітаміни, розроблені цілеспрямовано для задоволення потреб жіночого організму в поживних мікроелементів, щоб вагітність проходила добре і спокійно.

Їх можна приймати під час планування вагітності, в процесі розвитку плоду і далі після пологів в період лактації.

За даними спостережних досліджень, прийом вітамінів дозволяє майбутнім матерям уникнути ризику передчасних пологів і прееклампсії. Остання є дуже небезпечним ускладненням, що супроводжується підвищенням тиску і виплеск білка в сечу.

Незважаючи на те, що пренатальні вітаміни не можуть стати повноцінною заміною для правильної і здорової їжі, все-таки вони запобігають брак важливих мікроелементів і насичують організм усіма речовинами, які важливі під час вагітності.

У внутрішньоутробних вітамінах багато мінералів і вітамінів, без яких складно обходитися вагітним, але при цьому відпадає необхідність в додаткових препаратах, якщо тільки їх не призначає лікар.

Пренатальні вітаміни можна купити без рецепта, але вони призначаються саме вашим лікарем-гінекологом.

фолат


Фолат - це речовина з вітамінною групи В, який бере участь в синтезі ДНК, допомагає виробляти еритроцити, сприяє розвитку і росту плода.

Фолієва кислота є штучною формою фолату, входить до складу багатьох харчових добавок. В організмі він перетворюється в активну форму під назвою L-метілфолат і благотворно впливає на організм.

Рекомендована норма фолієвої кислоти жінкам в положенні - це 600 мкг на добу. Мікроелемент знижує ризики пошкодження нервової трубки і запобігає вроджені аномалії, наприклад, захищає від серцевих вад і вовчої пащі.

Вчені проводили п'ять рандомізованих досліджень на групі з 6105-ти жінок. Фолієва кислота була обов'язкова до вживання, щоб знизити ризик дефектів нервової трубки. В кінці експерименту дослідники не виявили жодного побічного ефекту.

Сучасний раціон харчування, навіть самий здоровий, не допомагає задовольняти добову потребу в фолаті. Але при звичайному ритмі життя це не відчувається і ніяк не позначається на здоров'ї, а ось під час вагітності, коли жінка зберігає в собі нове життя, необхідно подбати про те, щоб організм отримають всю дозу мікроелемента.

Експерти різних Центрів по контролю і профілактиці захворювань призначають всім вагітним і планують народження дитини жінкам приймати не менше 400 мкг фолату щодня.

Така необхідність зумовлена ​​тим, що багато випадків зачаття не є запланованими, а вроджені дефекти плоду можуть проявлятися дуже рано, навіть до того, як жінка дізнається про своє становище.

Якщо у жінки спостерігається мутація MTHFR, найкраще вибирати добавки з активною формою L-метілфолата, оскільки так відбувається найкраще всмоктування мікроелементів.

Залізо


У зв'язку з тим, що обсяг крові у жінок в періоди виношування плоду збільшується на 50 відсотків, потреба організму в такому елементі як залізо зростає. Даний компонент використовується для розвитку плода, а також для транспортування кисню до внутрішніх органів.

Станом на сьогоднішній день, приблизно 18 відсотків жінок на території Сполучених Штатів відчувають дефіцит заліза, а ще 8 відсотків страждають на анемію. Останнє захворювання найчастіше виникає внаслідок передчасних пологів, депресії після народження дитини і виникнення даного захворювання у плода.

Добову норму заліза в організмі, яка становить 27 мг, можна заповнити при вживанні спеціалізованих вітамінних комплексів для вагітних. Однак варто враховувати, що при вагітності дана норма збільшується, через що лікарем може бути призначений більший обсяг.

Щоб виключити ймовірність побічних ефектів, жінкам в період виношування плоду в разі відсутності у них дефіциту цього мікроелемента не рекомендується перевищувати добову норму споживання. За умови недотримання даної рекомендації може виникати блювотний рефлекс, порушення стільця і ​​підвищення рівня гемоглобіну.

вітамін D


Для нормалізації роботи імунної системи, зміцнення кісток і відновлення процесу поділу клітин рекомендується вживати вітамін D. Гостра нестача цього елемента у вагітних може привести до необхідності проведення кесаревого розтину, до передчасних пологів або ж до розвитку гестаційного діабету.

Жінкам в період виношування плоду рекомендується вживати до 600 ME в добу. Однак, згідно із заявою експертів, у деяких вагітних потреба в даному елементі може бути набагато вище.

Перед початком прийому цього вітаміну рекомендується проконсультуватися з лікарем і провести аналіз на дефіцит вітаміну D.

магній


Магній використовується людським організмом для виконання величезної кількості хімічних процесів. Він використовується для нормалізації роботи нервової та імунної систем, а також для підтримки функцій м'язів. За умови гострої нестачі даного мінералу в організмі вагітних істотно підвищується ймовірність передчасних пологів і розвитку хронічної гіпертонії.

Вживання відповідних харчових добавок дозволяє знизити ризик передчасних пологів і забезпечити правильний розвиток плоду.

імбир


У більшості випадків корінь імбиру використовується в якості спеції. Однак він також може бути використаний в якості засобу від нудоти, причиною якої може бути інтоксикація, хіміотерапія або заколисування в транспорті.

Так, при проведенні досліджень, вченим вдалося з'ясувати, що корінь цієї рослини може використовуватися як засіб від нудоти і блювання під час вагітності, які в 80-ти відсотках випадків спостерігаються в першому триместрі.

Незважаючи на подібний ефект, для визначення безпечної дози імбиру і запобігання негативного впливу на організм матері і плоду потрібне проведення додаткових досліджень.

Риб'ячий жир


Головними складовими риб'ячого жиру, рекомендованого в період вагітності, є речовини ДГК і ЕПК, які необхідні для нормального розвитку мозку майбутньої дитини. Більш того, вживання даних мікроелементів дозволяє запобігти розвитку депресії у вагітних.

Незважаючи на те, що у вагітних жінок в період споживання риб'ячого жиру спостерігалося поліпшення когнітивних функцій і кращий розвиток мозку у плода, вчені не змогли підтвердити, що даний ефект є не тимчасовим, а постійним.

Так, в рамках одного з досліджень, в якому брало участь 2400 жінок, не було виявлено відмінностей розвитку мозку у дітей, матері яких приймали 800 мг ДГК на добу, від дітей, чиї матері не приймали цих добавок. Дане дослідження також продемонструвало, що цей мікроелемент не має ніякого впливу на розвиток депресії у вагітних.

Однак, незважаючи на це, вживання риб'ячого жиру дозволяє знизити ризик передчасних пологів і значно покращує розвиток очей у плода.

Вчені також зазначили, що ДГК є безпечним для вагітних. Його можна отримати не тільки за рахунок добавок, але і за рахунок споживання жирної риби такий як лосось, минтай і сардина.

Пробіотік


Більшість жінок в період виношування плоду активно цікавляться пробіотиками - мікроорганізмами, що поліпшують процес травлення. У зв'язку з цим було проведено кілька досліджень, що продемонстрували, що споживання цих речовин є абсолютно безпечним для організму.

Так, в рамках одного з досліджень вчені встановили, що споживання пробіотиків дозволяє значно знизити ризик розвитку діабету, депресії, а також шкірних захворювань у плода.

В даний момент дослідники продовжують роботу над вивченням впливу пробіотиків на організм вагітних жінок, що дозволить їм незабаром виявити ряд інших позитивних аспектів від прийому цих речовин.


Які харчові добавки не рекомендуються вагітним


Незважаючи на те, що більшість харчових добавок рекомендовано жінкам в період виношування плоду, деякі з них можуть негативно відбитися на здоров'ї матері та плоду. Розглянемо основні речовини і продукти, які не рекомендовані вагітним.

вітамін A


Незважаючи на те, що вітамін A важливий для розвитку зору у плода під час вишивання, його вживання у вигляді харчових добавок може бути надзвичайно шкідливим. Надмірна кількість даного мікроелемента може привести до порушення роботи печінки і пошкодження цього органу у матері, що в свою чергу може викликати розвиток вроджених дефектів у малюка.

У зв'язку з цим під час вагітності рекомендується вживати продукти, багаті цим вітаміном, а не харчові добавки.

вітамін E


Даний вітамін, що відноситься до числа жиророзчинних речовин, дозволяє зміцнити імунітет і поліпшити передачу спадковості дитині. Незважаючи на те, що дана речовина важливо для організму, його вживання вкрай не рекомендовано під час виношування плоду. Це пов'язано з тим, що надмірна кількість поживного компонента здатне посилити біль в області живота і привести до розриву амниотического мішка.

чорний кохош


Чорний кохош є рослина, що відноситься до сімейства Лютикова, яке використовується для зниження рівня больових відчуттів в менструальний період. У зв'язку з тим, що дана трава сприяє скороченню матки, що може призвести до передчасних пологів, її прийом під час вагітності вкрай небажаний.

Крім цього, вчені виявили, що ця рослина здатна викликати порушення роботи печінки і руйнування цього органу.

Гідрастіс


Гідрастіс, який частіше зустрічається під назвою Goldenseal, являє собою рослина, екстракт якого використовують для лікування діареї та респіраторних інфекцій. У його складі міститься речовина під назвою берберин, що підсилює симптоми жовтяниці у дітей.

Вживання цієї трави або добавок з її змістом може привести до пошкодження клітин мозку і навіть летального результату. У зв'язку з цим його прийом не рекомендується вагітним.

Донг Куей


Корінь рослини Донг Куей використовується в китайській народній медицині протягом 1000 років для усунення неприємних відчуттів під час менструального циклу і для нормалізації кров'яного тиску. Однак, незважаючи на свою користь, ефективність даної рослини досить сумнівна.

У зв'язку з тим, що корінь цієї рослини стимулює скорочення матки, що може призвести до викидня або передчасних пологів, його вживання не рекомендується під час виношування плоду.

Йохимбе


Йохимбе є харчову добавку, яка виготовляється з кори спеціалізованих дерев, що ростуть на території Західної Африки. Дана добавка використовується для лікування ряду порушень, починаючи від порушення роботи передміхурової залози, і закінчуючи ожирінням.

Прийом йохимбе вкрай не рекомендований в період вагітності, так як ця речовина може підвищити кров'яний тиск, викликати порушення роботи серцевого м'яза і м'язові спазми.

Інші трави, які не рекомендовані для вживання вагітним жінкам
До числа інших трав, які не рекомендовані для прийому під час виношування плоду, відносяться:

 • З пальметто;
 • конюшина;
 • деревій;
 • м'ята болотна;
 • полин;
 • ефедра;
 • дудник;
 • синій кохош.


висновок


Вагітність є час виношування і зростання плоду в утробі матері, під час якого правильне харчування є основним чинником, від якого залежить здоров'я дитини.

Незважаючи на те, що деякі харчові добавки можуть бути дуже корисними для вагітних, є і багато таких, які все ж можуть нашкодити здоров'ю як самої матері, так і майбутньої дитини. Варто звернути увагу на те, що харчові добавки є лише доповненням до основного раціону, а не є його заміною.

Харчування корисними продуктами, мінімізація стресу, виконання вправ вранці і здоровий сон є запорукою народження здорової дитини. Незважаючи на те, що в деяких випадках прийом добавок необхідний, перед їх вживанням слід проконсультуватися з лікарем.

Ссылки на исследования

1. Protein and Amino Acid Requirements during Pregnancy 

https://academic.oup.com/advances/article/7/4/839S/4568693

2. Micronutrient deficiencies in pregnancy worldwide: health effects and prevention

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4927329/

3. Periconceptional Folate Deficiency and Implications in Neural Tube Defects

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3415073/

   
  

Автор огляду Ірина Сідорова,

фактчекінг Євгенія Русєва,

07 березня 2019 року