Щодня в усьому світі мільйони людей вживають вітамінні добавки. При цьому, незважаючи на те, що на всіх упаковках вказується рекомендований обсяг споживання, люди включають в свій раціон значно більшу кількість корисних речовин, ніж їм потрібно.

На упаковках, в новинах і навіть в мережі Інтернет користувачам постійно повідомляють, що вживання великої кількості вітамінів може позитивно відбитися на стані їх здоров'я. Але надмірне їх кількість також може становити небезпеку для людського організму. У зв'язку з цим сьогодні ми розглянемо правила прийому вітамінів і вивчимо ризики, пов'язані зі споживанням надмірно високих доз.

 

Водорозчинні та жиророзчинні вітаміни

 

Всі відомі сьогодні вітаміни умовно розділені на дві категорії - водорозчинні та жиророзчинні. Вивчимо кожну з них більш детально.

 

Водорозчинні вітаміни

Особливістю вітамінів даної категорії є те, що вони легко виводяться з організму і не можуть накопичуватися в тканинах. Кількість відомих вітамінів даного типу істотно перевищує категорію жиророзчинних.

До числа водорозчинних відноситься вітамін C, а також вітаміни групи B:

 • тіамін (B1);
 • рибофлавін (B2);
 • ніацин (B3);
 • пантотенова кислота (B5);
 • піридоксин (B6);
 • біотин (B7);
 • фолієва кислота (B9);
 • кобаламин (B12).
   

У зв'язку з тим, що водорозчинні вітаміни не накопичуються в тканинах і виводяться природним шляхом в процесі сечовипускання, їх вживання у великій кількості в рідкісних випадках викликає негативні побічні ефекти. Однак прийом надмірно великих доз все ж може мати несприятливі наслідки.
 

Так, зловживання вітаміном B6 протягом тривалого періоду може стати причиною пошкодження нервових клітин і порушення роботи нервової системи. А надмірне вживання ніацину (більше 2-х грамів на добу) може привести до пошкодження клітин печінки.

 

Жиророзчинні вітаміни

Головна відмінність вітамінів даної категорії полягає в тому, що вони легко накопичуються в тканинах і не розчиняються у воді. До їх числа відносяться A, D, E і K.

Виходячи з того, що жиророзчинні вітаміни здатні накопичуватися в людському організмі, їх надмірне вживання становить велику небезпеку. Незважаючи на це, зловживання вітамінами A, D і E призводило до негативних побічних ефектів тільки в рідкісних випадках. У той же час вітамін K є практично нешкідливим, через що вчені навіть не встановлювали для нього верхню межу споживання. Останній параметр вказується з метою ознайомлення споживача з максимально допустимою дозою, що не представляє небезпеки для організму.

 

Потенційний ризик зловживання вітамінами

 

 

У разі, якщо вітаміни потрапляють в організм людини при вживанні натуральних продуктів харчування, їх надмірна кількість не становить небезпеки. Але зловживання вітамінами у вигляді добавок може привести до ряду негативних наслідків.

 

Побічні ефекти від водорозчинних вітамінів

Надмірне вживання водорозчинних вітамінів здатне викликати певні побічні ефекти, частина з яких представляє серйозну небезпеку для здоров'я. Але, подібно вітаміну K, деякі з водорозчинних корисних речовин не мають високу токсичність, через що для них не вказується максимальна добова доза. До числа таких вітамінів належать;

 • тіамін (B1);
 • рибофлавін (B2);
 • пантотенова кислота (B5);
 • біотин (B7);
 • кобаламин (B12).
   

Важливо звернути увагу на те, що передозування вітаміном з цього списку виключена, але ці речовини можуть взаємодіяти з іншими лікарськими препаратами і впливати на стан крові. Тому, включаючи їх в раціон, слід бути особливо обережними.

Для інших водорозчинних вітамінів встановлюється максимально допустима добова доза споживання, так як зловживання ними може негативно відбитися на стані здоров'я:

 1. Вітамін C. Незважаючи на те, що даний мікроелемент володіє порівняно невисокою токсичністю, його великі обсяги здатні викликати порушення роботи шлунково-кишкового тракту, а також викликати судоми, нудоту і блювотний рефлекс. При включенні в раціон більше 6-ти грамів вітаміну C можуть виникати мігрені.
 2. Ніацин або вітамін B3. При використанні в великих кількостях (від 1-го до 3-х грамів в день) у вигляді добавки може підвищити рівень артеріального тиску, привести до руйнування печінки і погіршити зір.
 3. Пиридоксин або вітамін B6. Споживання у великих кількостях протягом тривалого періоду викликає порушення роботи нервової системи, погіршення якості шкіри, підвищення чутливості до світла, печію і нудоту. Для виникнення цих ефектів досить отримувати від 1-го до 6-ти грамів вітаміну на добу.
 4. Фолієва кислота або вітамін B9. Зловживання добавками з високим вмістом цієї речовини може негативно відбитися на роботі мозку і імунній системі. Більш того, фолат здатний замаскувати гостру нестачу вітаміну B12.
   
Важливо звернути увагу, що відповідні побічні ефекти від надмірного вживання вітамінів у вигляді добавок виникають абсолютно у здорових людей. Особи, які мають одне або кілька серйозних захворювань, можуть зіткнутися з більш небезпечною реакцією організму на перенасичення. Так, наприклад, великі дози вітаміну C, не здатні нашкодити здоровій людині, можуть привести до пошкодження тканин і порушення роботи серця у людей з гемохроматозом, що може стати причиною летального результату.

 

Побічні ефекти жиророзчинних вітамінів

Через те, що жиророзчинні вітаміни можуть накопичуватися в тканинах, вони здатні завдати серйозної шкоди організму при прийомі у великих кількостях, особливо протягом тривалого періоду. Крім вітаміну К, який відрізняється найнижчим рівнем токсичності, існують ще 3 жиророзчинних вітаміну. На відміну від першого для кожного з них є рекомендації щодо вживання. Більш того у всіх них є верхня межа споживання.
Розглянемо побічні ефекти, пов'язані зі зловживанням цих жиророзчинних вітамінів:

 1. Вітамін A. Надмірне споживання вітаміну A у вигляді натуральних продуктів не викликає негативних побічних ефектів, в той час як добавки з високим вмістом цього мікроелемента можуть бути досить небезпечні. Зловживання останніми може викликати нудоту і підвищення рівня артеріального тиску. У деяких випадках вони також стають причиною впадання в кому і смерті.
 2. Вітамін D. Передозування вітаміну D здатна стати причиною втрати ваги, зниження апетиту і розвитку аритмії. Крім цього, даний мікроелемент здатний привести до підвищення рівня кальцію в крові, що може стати причиною пошкодження внутрішніх органів.
 3. Вітамін E. Вживання цього мікроелемента в великих обсягах може знизити згортання крові, що часто призводить до внутрішніх кровотеч, а в деяких випадках навіть до інсульту.

 

При тому, що вітамін K вважається безпечним, він може взаємодіяти з певними лікарськими препаратами. Це, в свою чергу, також може викликати побічні ефекти. У зв'язку з цим не рекомендується приймати добавки вітаміну K в поєднанні з варфарином і поруч антибіотиків.

 

 

Чи може зловживання вітамінами стати причиною смерті

 

Хоча смертельні випадки від передозування вітамінами фіксувалися вкрай рідко, періодично в ЗМІ можна побачити заголовки про смертельні випадки, викликаних токсичністю вітамінів. Так, наприклад, перенасичення організму вітаміном А може бути викликане вживанням 200 міліграмів речовини в рамках одного прийому або частим використанням відповідної добавки в обсязі, в 10 разів перевищує норму.

Гіпервітаміноз, викликаний вітаміном A, може привести до небезпечних побічних ефектів, таких як:

 • підвищення тиску в спинномозковій рідині;
 • впадіння в кому;
 • ушкодження внутрішніх органів, непорівнянне з життям.
   

Також смертельним може бути прийом великих обсягів вітаміну D, що перевищують 50000 МО в день. При тривалому отриманні організмом подібного кількості речовини може розвинутися гіперкальціємія, яка в більшості випадків стає причиною смерті.

Передозування іншими вітамінами також може викликати дуже небезпечні побічні ефекти, здатні стати причиною смерті. Один з них - це пошкодження клітин печінки. В одному з випадків було виявлено, що прийом ніацину в обсязі більше 5-ти грамів на добу протягом тривалого періоду став причиною метаболічного ацидозу. Даний діагноз має на увазі накопичення кислоти в рідинах організму і розвиток гострої печінкової недостатності. Кожен з цих чинників становлять смертельну небезпеку для людини.

 

Важливо враховувати, що побічні ефекти, здатні стати причиною смерті, виникають виключно при використанні великих обсягів вітамінів у вигляді добавок. Незважаючи на це, при включенні в раціон вітамінних комплексів слід дотримуватися максимальної обережності.

 

 

Як приймати вітаміни без небезпеки для здоров'я

 

 

Кращим способом насичення організму живильними речовинами є дотримання збалансованого харчування. Однак сьогодні навіть при дотриманні правильних дієт люди продовжують потребувати вітамінах. Існує кілька причин цього:

 • вікові особливості;
 • генетичні порушення;
 • особливі медичні умови при лікуванні захворювань;
 • неправильно складений раціон.
   

На щастя, вітаміни не є небезпечними, якщо використовувати їх відповідно до рекомендацій лікарів і фахівців. Нижче в таблиці ми розглянемо рекомендовані добові дози (RDI) і допустимі рівні верхнього споживання (UL) для жиророзчинних і водорозчинних вітамінів:

 

  RDI для чоловіків RDI для жінок UL
Вітамін A 900 мкг еквівалентів ретинолу (RAE) 700 мкг РАЕ 3000 мкг РАЕ
Вітамін В1 1,2 мг 1,1 мг UL не встановлено
Вітамін В2 1,3 мг 1,1 мг UL не встановлено
Вітамін В3 16 мг ніацину еквівалентів (NE) 14 мг NE 35 мг
Вітамін В5 5 мг 5 мг UL не встановлено
Вітамін В6 1,3 мг 1,3 мг 100 мг
Вітамін В7 30 мг 30 мг UL не встановлено
Вітамін В9 400 мкг дієтичних еквівалентів фолату (DFE) 400 мкг (DFE) 1000 мкг
Вітамін В12 2,4 мкг 2,4 мкг UL не встановлено
Вітамін С 90 мг 75 мг 2000 мг
Вітамін D 600 МЕ 600 МЕ 4000 МЕ
Вітамін E 15 мг 15 мг 1000 мг
Вітамін K 120  мкг 90 мкг UL не встановлено

 

У зв'язку з потенційною можливістю виникнення побічних ефектів не рекомендується включати в раціон більше поживних елементів, ніж вказано в стовпці UL. Однак, варто враховувати, що в певних обставинах лікуючий лікар може рекомендувати більш високі обсяги поживних речовин з метою усунення дефіциту. Так, наприклад, при гострій нестачі вітаміну D, призначається обсяг понад 5000 ME.

 

Незважаючи на те, що на кожній упаковці вітамінних комплексів і добавок вказується рекомендований обсяг споживання, включати в раціон вітаміни слід, виходячи з потреб організму. При цьому у кожної людини вони можуть бути різними. У зв'язку з цим перед включенням в свій раціон вітамінів слід обов'язково проконсультуватися з лікарем.

 

 

Висновок

 

Вітамінні комплекси і харчові добавки використовуються щодня величезною кількістю людей без будь-яких негативних наслідків. Включення в раціон помірних обсягів може принести багато користі, проте велике дозування вітамінів може стати причиною виникнення різних побічних ефектів, частина з яких може навіть стати причиною смерті.

У зв'язку з цим до додавання в раціон вітамінів варто підходити з максимальною відповідальністю. При цьому краще проконсультуватися з лікарем, який зможе вказати дозування, необхідну саме вам.

 

Часті питання

Чи можливе передозування вітамінами?

Так, передозування вітамінами можливе, особливо при вживанні у великих кількостях. Деякі вітаміни, такі як A, D, E та K, можуть бути небезпечними при перевищенні рекомендованої дози.

Які вітаміни можуть спричинити передозування?

Вітаміни A, D, E та K можуть призвести до передозування при вживанні у надлишкових кількостях.

Які ознаки передозування вітамінами?

Ознаки передозування вітамінами можуть включати нудоту, блювання, головний біль, втому, а також проблеми з печінкою та нирками.

Як запобігти передозуванню вітамінами?

Щоб уникнути передозування вітамінами, слід суворо дотримуватись рекомендацій щодо дозування, не перевищувати встановлених норм прийому вітамінів і проконсультуватися з лікарем перед початком прийому додаткових вітамінів.

Що робити при підозрі на передозування вітамінами?

При підозрі на передозування вітамінами необхідно звернутися за медичною допомогою негайно. Важливо повідомити лікаря про прийняті вітаміни та їх кількість для правильного надання допомоги.

 

Джерела:

 

Статтю оновлено 20.11.2023

   
  

Автор огляду Денис Ульванський,

фактчекінг Євгенія Русєва,

29 березня 2020 року

профіль Міхно Наталія