Що дають вітаміни для вагітних?


Серед жінок побутує думка, що приймати вітаміни потрібно не тільки під час вагітності, але і при підготовці до цього важливого періоду. Це досить спірне питання, з приводу якого фахівці розділилися на два табори - одні стверджують, що організм сам знає, що йому потрібно, і все одно візьме потрібні вітаміни з харчування. Другі ж впевнені, що без спеціальних добавок організму буде важко, а нестача вітамінів обернеться серйозними порушеннями в процесі формування плоду. Як і в більшості випадків, істина посередині. Тобто, якщо ви плануєте вагітність, потрібно правильно харчуватися. Також вкрай бажано проконсультуватися з кваліфікованим гінекологом, здати аналізи на основні гормони, вітаміни.

При нестачі базових макро і мікроелементів, фахівець пропише вітаміни для вагітних, що краще вибрати - обов'язково підкаже. Найчастіше, вагітні, а також жінки, тільки планують вагітність, починають пити добавки самостійно, без призначення.

Звичайно ж, якщо вас цікавить, що буде якщо пити вітаміни для вагітних, без призначення, відповідь: «Нічого страшного». Але регулярний контроль загального стану організму дуже важливий. Наприклад, при надлишку в організмі заліза підвищується концентрація тромбоцитів, погіршується травлення, виникають запори і нудота.

Дуже важливо не мучити себе дієтами, як в процесі підготовки, так і під час самої вагітності. Головне правило харчування майбутньої мами - максимально різноманітний раціон! Половину меню повинні складати сезонні овочі і фрукти, обов'язково ввести в раціон морепродукти, оскільки в них містяться важливі мікроелементи.

Відповідаючи на питання «Чим корисні вітаміни для вагітних», варто пам'ятати про те, що необхідні мікро-, макроелементи тягнуться з організму жінки. Тому прийом вітамінів потрібен і для майбутнього малюка, і для мами. Наприклад, нестача магнію і калію призводить до судом, а при нестачі кальцію і вітаміну D у мами починають кришитися і псуватися зуби. Тому, якщо ви не хочете після пологів мучитися зубним болем, викроювати час на походи до стоматолога, краще запобігти ці неприємні ситуації.

Пам'ятаємо також, що жінка, що годує грудьми, потребує посиленого і збалансованому харчуванні. Вітаміни, які ви приймали під час вагітності, підійдуть і для цього важливого періоду.


Вітаміни для вагітних - що вибрати?


Щоб підібрати правильні полівітамінні добавки, уважно читаємо складу, попередньо вивчаємо, які речовини найбільш актуальні в такий відповідальний період.

Фолієва кислота - дуже потрібна при підготовці до зачаття і в період вагітності. Особливо важливо приймати її кілька місяців до зачаття і в перший триместр вагітності. Нормальна концентрація фолієвої кислоти в організмі жінки на 80% знижує ризик вроджених вад розвитку плоду. Дефіцит фолієвої кислоти може спровокувати викидень. Щоденний прийом фолієвої кислоти важливий, оскільки в організмі вона виробляється в дуже малих кількостях. Для запобігання патологій і ускладнень на ранніх термінах вагітності, рекомендовано приймати не більше 400 мкг фолієвої кислоти на добу.

Вітамін В9 також необхідний в першому триместрі, коли формується нервова трубка плода. Брак цієї речовини може призвести до складних дефектів нервової, зорової системи. При гострому дефіциті вітаміну В9 під час вагітності, у малюка можуть спостерігатися психози, неврози. Прийом цього елемента варто продовжувати і в період грудного вигодовування, оскільки малюк отримує його тільки з материнським молоком.

Для чого потрібен вітамін B6 вагітним? Вітамін B6 є складним ферментом, що складається з піридоксину, піридоксаміну і піридоксалю. Всі вони беруть участь у багатьох процесах, в першу чергу, забезпечують обмін амінокислот. З них складаються білки, основний будівельний матеріал для м'язової маси. Вітамін B6 необхідний для коректної роботи нервової системи - при його дефіциті виникають судомні стани, проявляється підвищена збудливість. Цей фермент бере участь у виробництві червоних кров'яних тілець і гемоглобіну, який транспортує кисень. Тому, внаслідок нестачі вітаміну B6 у вагітних виникає анемія, що негативно позначається на стані плода.


Покращуємо самопочуття майбутньої мами і малюка


Для формування всіх органів і систем плода необхідно безліч вітамінів, мікроелементів. Тому важливо розуміти, які з них життєво важливі.

Чим корисний вітамін C для вагітних? Це важлива сполука підтримує нормальні умови для протікання вагітності і розвитку дитини. Зокрема, вітамін C запобігає появі розтяжок і синців, потрібен для профілактики варикозу і кровоточивості ясен, для швидкого виведення продуктів метаболізму. Тому його прийом особливо актуальний в першому триместрі, коли більшість вагітних страждають від варикозу. Також аскорбінова кислота нормалізує загальний емоційний фон, покращує розщеплення заліза.

 

Чим корисний вітамін E для вагітних? Вітамін Е (токоферол) необхідний для розвитку плоду, своєчасного дозрівання плаценти, підтримки правильного гормонального фону. Токоферол потрібен для запобігання передчасного відшарування плаценти, повноцінного кровотоку через пуповину. Саме токоферол відповідає за нормалізацію гормону пролактину, що відповідає за встановлення лактації.

Вітамін D3 - виробляється під впливом ультрафіолету, тому вагітним так важливо гуляти в світлий час доби, бувати на сонці. Вітамін D3 покращує засвоєння кальцію і фосфору, які особливо активно витрачаються в першому і другому триместрі. Не завжди виходить покрити добову норму цього вітаміну тільки продуктами харчування, тому так важливо підібрати вітамінний комплекс, що містить вітамін D3.

Вітамін A (бета-каротин) відповідає за загальний розвиток і харчування маленького чоловічка. При нестачі вітаміну А часто спостерігається анемія, малюк погано набирає вагу.

Йод потрібен організму і матері, і дитини. При нестачі цього елемента порушується розвиток центральної нервової системи, підвищується ризик викидня, спостерігається низька вага новонароджених. Фолієва кислота допомагає йоду засвоюватися, тому вагітним виписують комплексні препарати з йодом і фолієвою кислотою.

Цинк - при його дефіциті малюк погано набирає вагу, виникає ризик вад розвитку органів і систем. Цинк дуже важливий для регенерації волосся і шкіри жінки, стимуляції імунної системи.

Кальцій необхідний не тільки для формування кісткової системи, закладки зубів, але і для правильного освіти нервової системи. При нестачі кальцію спостерігаються негативні наслідки для плода, аж до викидня.

Лютеїн важливий для повноцінного розвитку зорової системи дитини, правильного формування мозкових структур. Вкрай важливо приймати лютеїн вагітним з дефектами зорової системи, щоб скоротити ризик погіршення зору. Цей елемент потрібно приймати на всьому терміні вагітності. Особливо актуальний прийом лютеїну жінкам після 30 років, оскільки з віком його запаси в організмі виснажуються.

Рутин або вітамін Р - потужний антиоксидант, який надає протизапальний ефект, що допомагає організму боротися з вірусами. За участю рутина закладаються мозкові структури, розвивається кора головного мозку. У першому триместрі рутин пригнічує алергічні реакції, у другому захищає капіляри, попереджає поява варикозу, проявляє антивірусний ефект при формуванні плаценти. Брак рутина обертається набряками кінцівок в третьому триместрі.

Повністю покрити норму всіх вітамінів і мікроелементів, так потрібних вагітним, тільки продуктами харчування, неможливо. Тому підбирайте вітамінні комплекси правильно, і легкої вам вагітності.

 

 

   
  

Автор огляду Ірина Сідорова,

29 квітня 2020 року