Харчові добавки, призначені для зниження обсягів жиру в організмі, є продуктом, який викликає найбільшу кількість суперечок на ринку. Серед подібних добавок виділяють продукти, здатні прискорити метаболізм і речовини, що дозволяють знизити відсоток усваиваемого жиру.

У більшості випадків подібні добавки представлені виробниками як чудодійні рішення, що дозволяють практично миттєво позбутися зайвих кілограмів. Однак насправді ефективність подібних речовин вкрай мала. Більш того, деякі з них здатні навіть завдати шкоди організму.

Але, незважаючи на все це, існує кілька дійсно ефективних натуральних харчових добавок, що дозволяють знизити відсоток жиру в організмі. Кожну з них ми детально розглянемо в цій статті.


кофеїн


Кофеїн є одним з найефективніших речовин для спалювання жиру, яке міститься в більшості добавок для зниження ваги. Основними натуральними джерелами даної речовини є кава, зелений чай і какао-боби.

Висока популярність кофеїну обумовлена ​​тим, що дана речовина здатне прискорювати метаболічні процеси і переробку жиру в енергію. Згідно дослідним даними, вживання добавок кофеїну здатне прискорити метаболізм на 16 відсотків на 1-2 години. Вченим також вдалося встановити, що речовина дозволяє більш ефективно використовувати жир як джерело енергії. При цьому максимальний ефект від вживання кофеїну спостерігається у людей з більш низьким процентним вмістом жиру, а не у осіб, які страждають від ожиріння.

Дослідники також встановили, що регулярне вживання кофеїну може привести до появи несприйнятливості до цієї речовини.

Щоб забезпечити організм необхідним обсягом кофеїну, не обов'язково приймати спеціалізовані добавки. Для цього досить випивати всього пару чашок міцної кави на добу, що, крім зниження процентного вмісту жиру в організмі, може надати ряд позитивних ефектів на основні системи організму.


Екстракт зеленого чаю


Екстракт зеленого чаю є особливою формою однойменного напою з високим рівнем концентрації корисних речовин.

У його складі міститься два основних елементи для спалювання жиру - кофеїн і галлат поліфенол епігаллокатехін (EGCG). Важливо відзначити, що обидва вищевказаних компонента екстракту успішно доповнюють один одного і підсилюють процес спалювання жиру для забезпечення людського тіла теплом. Цей процес також відомий під назвою термогенез.

Проведений аналіз 6-ти різних експериментів продемонстрував, що екстракт зеленого чаю дозволяє на 16 відсотків ефективніше спалювати жир, ніж добавки у вигляді плацебо. При цьому було виявлено, що екстракт зеленого чаю дозволяє спалити на 65 калорій в день більше, ніж добавки кофеїну.

Для забезпечення максимального ефективного спалювання жиру рекомендується приймати від 250-ти до 500 мг екстракту на добу, що еквівалентно вживання від 3-х до 5-ти чашок зеленого чаю.


протеїн


Вживання білка у великих кількостях дозволяє знизити апетит, покращує обмін речовин і прискорює процес спалювання жиру. Більш того, регулярне вживання білка дозволяє не тільки зберегти, але й збільшити обсяги м'язової маси.

В рамках одного з експериментів було встановлено, що дієта, що містить велику кількість білка, дозволила знизити масу тіла людей з ожирінням більш ефективно, ніж дієта, що передбачає зниження обсягів споживаних жирів і вуглеводів.

Регулярне вживання білка також дозволяє забезпечити відчуття насичення їжею, за рахунок підвищення рівня гормонів PYY, GLP-1 і CCK, а також зниження рівня гормону під назвою грелін, що відповідає за відчуття голоду.

Незважаючи на те, що сьогодні людина може отримати достатню кількість білка з натуральних продуктів харчування, багато осіб з тих чи інших причин не можуть дотримуватися таких дієт. Однак збільшити обсяг споживаного щодня білка можна підвищити простим і зручним способом - включенням протеїнових коктейлів в свій раціон.

Сьогодні споживачам представлений широкий вибір подібних товарів, що виготовляються з сироватки, яєць, сої, казеїну і навіть конопель. Однак варто враховувати, що при виборі протеїнових порошків для ефективного зниження обсягів жиру слід купувати продукти з мінімальним вмістом цукру.

Окрему увагу слід звернути на те, що протеїнові коктейлі є тільки харчовими добавками і не можуть повною мірою замінити продукти харчування, що забезпечують організм необхідною кількістю калорій.

Тим, хто не може отримати достатню кількість білка з натуральних продуктів харчування, рекомендується додавати в свій раціон від 25-ти до 50-ти мг протеїнового порошку в день.

розчинні волокна


Терміни, що вживаються людиною волокна розділені на два типи - нерозчинні і розчинні. Останній тип волокон при попаданні в шлунок поглинає велику кількість води і утворює гелеобразную масу, тим самим знижуючи рівень апетиту. Дана властивість розчинних волокон дозволяє більш ефективно спалювати жир в організмі.

Розчинні волокна також здатні підвищити рівень гормонів, що відповідають за насичення, і знизити рівень грелліна, що відповідає за відчуття голоду.

Крім усього вищевказаного, розчинна клітковина дозволяє сповільнити процес проходження поживних речовин через кишечник, що знижує швидкість травного процесу і засвоєння речовин. Це в свою чергу дозволяє протягом тривалого часу зберігати відчуття ситості.

Важливо відзначити, що розчинні волокна прискорюють процес спалювання жиру за рахунок зниження обсягу споживаних людиною калорій. Так, під час одного з досліджень було виявлено, що особи, які регулярно вживають розчинну клітковину, споживали меншу кількість калорій і жиру, що забезпечувало максимально ефективне зниження маси тіла.

Незважаючи на те, що необхідну кількість клітковини для ефективного спалювання жиру можна отримати з натуральних продуктів, багато людей вважають за краще використовувати харчові добавки з-за їх зручності.

Серед найбільш ефективних добавок розчинних волокон виділяють лушпиння псілліума і глюкоманнан.


йохимбин


Йохимбин є речовина, що добувається з кори дерева Йохимбе, що росте на території Центральної та Західної Африки. Ця речовина в більшості випадків використовується як афродізіака, проте вчені більше звертають увагу на його жиросжигающие властивості.

Особливість даної речовини полягає в тому, що воно здатне блокувати адренергічні рецептори, що відповідають за обмеження обсягів спалюваного під час викиду адреналіну, тим самим обмежуючи час перебування в даному стані. Таким чином, йохимбин дозволяє спалювати жир в необмеженій кількості для забезпечення організму необхідною енергією і продовжувати дію адреналіну.

Проведене в недавньому часі дослідження за участю футболістів продемонструвало, що вживання всього 10-ти мг цієї речовини на добу дозволяє знизити за 3 тижні рівень жирового прошарку на 2,2 відсотка. Це є значним показником, так як дані спортсмени були досить худими до початку проведення експерименту.

Ще одне дослідження дозволило виявити, що йохимбин дозволяє знизити рівень апетиту.

Незважаючи на всі вищевказані результати, для рекомендації даної речовини в якості харчової добавки для зниження обсягів жиру потрібно провести ряд додаткових експериментів.

Як було зазначено вище, дана речовина дозволяє підтримувати підвищений рівень адреналіну в крові протягом тривалого часу, що може викликати такі побічні ефекти як підвищений кров'яний тиск, високий рівень занепокоєння, напади паніки і нудоту.

Важливо відзначити, що фахівці не рекомендують вживати йохимбин в поєднанні з ліками для зниження тиску і усунення симптомів депресії.


Інші добавки для зниження обсягів жиру


В даний момент на ринку представлено ще кілька харчових добавок для ефективного спалювання жиру, однак вони або мають побічні ефекти, або їх ефективність не має наукових підтверджень. До числа таких добавок відносяться:

  • 5-HTP - амінокислота, яка б знизила апетит і бажання споживати продукти з великим об'ємом вуглеводів;
  • синефрин - речовина, що міститься в апельсинах, що дозволяє спалювати жир (має низьку ефективність);
  • екстракт зеленого кава - прискорює процес спалювання жирів, проте дослідження подібного ефекту спонсорувались виробниками продукту, що ставить їх результати під сумнів;
  • CLA - група Омега-6 жирних кислот, які сприяють незначному спалюванню жиру;
  • L-карнітин - дозволяє спалювати жири, проте дослідження мають неоднозначні результати.

Небезпека прийому жиросжигающих добавок


Харчові добавки, що дозволяють прискорити процес спалювання жиру, є одним з найбільш поширених продуктів. Однак далеко не всі з них є ефективними. Більш того, зміст деяких з них не відповідає зазначеному складу і може бути шкідливим для людського організму. Це обумовлено тим, що ці речовини перед продажем не проходять сертифікацію Управління з контролю за продуктами і ліками. У зв'язку з цим на ринку зустрічається багато жиросжигающих добавок, в складі яких перебувають небезпечні інгредієнти, здатні привести до таких побічних ефектів:

  • підвищення кров'яного тиску;
  • судоми;
  • інсульт;
  • смерть.

Важливо відзначити, представлені вище натуральні добавки дозволять позбутися від зайвого жиру без будь-яких ризиків. Також варто завжди пам'ятати, що найбільшого ефекту при спалюванні жиру дозволить домогтися комплексний вплив на організм у вигляді правильного харчування в поєднанні з фізичними вправами і харчовими добавками.


Висновок


В даний момент не існує препаратів і харчових добавок, що дозволяють за короткий період позбутися від зайвих кілограмів. Однак існує велика кількість натуральних речовин, що дозволяють прискорити процес схуднення за умови їх поєднання зі збалансованою дієтою і тренуваннями. До їх числа відносяться протеїн, кофеїн, йохимбин, екстракт зеленого чаю і розчинна клітковина.

Однак найвищою ефективністю володіють лише три з них - це протеїн, кофеїн і екстракт зеленого чаю.

 

Ссылки на исследования

1. Fat burners: nutrition supplements that increase fat metabolism.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21951331

2. Acute liver failure caused by ‘fat burners’ and dietary supplements: A case report and literature review

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3076034/

3. Caffeine and coffee: their influence on metabolic rate and substrate utilization in normal weight and obese individuals.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7369170

 

 

   
  

Автор огляду Ірина Сідорова,

фактчекінг Євгенія Русєва,

12 квітня 2019 року